Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba- Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba- Codul muncii

In primul rand, bun gasit tuturor!
Vreau sa va supun atentiei o problema care ma "consuma" de cateva zile.
In luna august am participat la un concurs pentru un post de conducere la una din institutiile de stat. Am promovat concursul, mi s-a emis decizia de incadrare, semnata de Directorul General, care mentiona o perioada de proba de 30 de zile si am semnat un Act Aditional (ce preciza noua functie si salarizarea) la Contractul Individual de Munca- pe perioada nedeterminata, anterior lucrand in aceeasi institutie.
Dupa 35 de zile calendaristice, mi se comunica o modificare a Deciziei de incadrare in care, se majoreaza perioada de proba de la 30, la 90 de zile(ilegal zic eu).
Au trecut si cele 90 de zile, fara sa fiu notificat asupra unei decizii finale in ce ma priveste. In cea de-a 94-a zi, am informat angajatorul asupra incapacitatii mele de munca, datorata unor probleme medicale, depunand in acest sens un certificat medical.
Intrebarea mea este: mi se poate incheia(desface) contactul de munca pe aceasta functie in aceste conditii, avand cunostinta ca exista anumite presiuni politice foarte "urgente" pentru ocuparea acestui post?
Va multumesc anticipat si doresc tuturor un loc de munca sigur #-o

Ditzus a scris:

In primul rand, bun gasit tuturor!
Vreau sa va supun atentiei o problema care ma "consuma" de cateva zile.
In luna august am participat la un concurs pentru un post de conducere la una din institutiile de stat. Am promovat concursul, mi s-a emis decizia de incadrare, semnata de Directorul General, care mentiona o perioada de proba de 30 de zile si am semnat un Act Aditional (ce preciza noua functie si salarizarea) la Contractul Individual de Munca- pe perioada nedeterminata, anterior lucrand in aceeasi institutie.
Dupa 35 de zile calendaristice, mi se comunica o modificare a Deciziei de incadrare in care, se majoreaza perioada de proba de la 30, la 90 de zile(ilegal zic eu).
Au trecut si cele 90 de zile, fara sa fiu notificat asupra unei decizii finale in ce ma priveste. In cea de-a 94-a zi, am informat angajatorul asupra incapacitatii mele de munca, datorata unor probleme medicale, depunand in acest sens un certificat medical.
Intrebarea mea este: mi se poate incheia(desface) contactul de munca pe aceasta functie in aceste conditii, avand cunostinta ca exista anumite presiuni politice foarte "urgente" pentru ocuparea acestui post?
Va multumesc anticipat si doresc tuturor un loc de munca sigur #-o

Art. 31.
(1) Pe durata executării unui contract individual de muncă nu poate fi stabilită decât o singură perioadă de probă.(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
[...]
Art. 32.
(1) Pe durata executării unui contract individual de muncă nu poate fi stabilită decât o singură perioadă de probă.

Domnii de la personal si-au dat seama ca au gresit cand au trecut perioada de proba 30 de zile, dar cel de-al doilea act aditional este ilegal deoarece se specifica foarte clar in codul Muncii ca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba.
Daca la expirarea acestei perioade nu ati primit nici o notificare, atunci contractul de munca decurge in deplinatea lui. Si pentru a va da afara trebuie sa urmeze toate procedurile legale. Atata timp cat sunteti in concediu medical nici o putere politica nu se poate lega de dumneavoastra ;)

Potrivit art.32 alin.1 din C.mun., prin excepţie, salariatul poate fi supus la o nouă perioadă de probă în situaţia în care acesta debutează la acelaşi angajator într-o nouă funcţie sau profesie ...

Neinformarea salariatului anterior încheierii sau modificării contractului individual de muncă cu privire la perioada de probă, în termenul prevăzut la art. 17 alin. (4), duce la decăderea angajatorului din dreptul de a verifica aptitudinile salariatului printr-o asemenea modalitate.
freeelis a scris:

Potrivit art.32 alin.1 din C.mun., prin excepţie, salariatul poate fi supus la o nouă perioadă de probă în situaţia în care acesta debutează la acelaşi angajator într-o nouă funcţie sau profesie ...

Neinformarea salariatului anterior încheierii sau modificării contractului individual de muncă cu privire la perioada de probă, în termenul prevăzut la art. 17 alin. (4), duce la decăderea angajatorului din dreptul de a verifica aptitudinile salariatului printr-o asemenea modalitate.

Din cate se intelege din prima postare, in momentul incadrarii pe noua functie i s-a trecut in decizie perioada de proba de 30 de zile. In acest context nu aveau baza legala pentru modificarea in 90 de zile.
Exista posibilitatea unei greseli din partea angajtorului, care a rectificat-o prin cea de-a doua decizie.
De regulă, stabilirea unei perioade de probă este facultativă pentru angajator.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri =D>
Vreau sa fac unele precizari:
-decizia de incadrare, preciza perioada de proba -30de zile calendaristice. Codul muncii mentioneaza durata maxima a perioadei de proba, 90 de zile calendaristice pentru functiile de conducere. Ei au stabilit durata initiala si nu mi se pare deloc gresit ( putea fi 45, 60, cat vrea muschiul lor, dar max. 90 de zile);
-dupa expirarea acestei perioade (30 de zile), in ziua a 35-a mi se comunica "prelungirea" perioadei de proba cu inca 60 de zile. Dupa parerea mea, mi se acorda de fapt o a doua perioada de proba.
Sa va si explic de ce au procedat astfel ( ilegal, zic eu). Institutia in care lucrez nu este inclusa in anexa ordonantelor prin care partidele politice aflate la putere isi pot numi "competentii" in functiile de conducere. Cu toate acestea, partidul la putere acum, a dorit si doreste acest post pentru unul din lipitorii sai de afise. Foarte simplu zic ei, in conditiile in care ocupantul postului nu are "sustinere". Asa au gasit solutia sa-mi prelungeasca perioada de proba (dupa ce expirase).
Ghinionul lor este ca au "uitat" sa ma notifice in aceasta "prelungire" luati cu alte treburi de campanie, trecand si cele 90 de zile calendaristice. Acum disperarea e mare, mai ales ca rezultatele mele profesionale sunt foarte bune si nu pot fi folosite ca "argument" al schimbarii.
Lucrez de ceva ani in aceasta institutie, probabil voi lucra si in continuare indiferent de functie, insa ma incearca o mare "greata" cand vad prin ce trec. Vreau sa fiu sigur ca am toate atuurile juridice de partea mea in perspectiva unei dispute in instanta.
Va multumesc pentru atentia acordata!