Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ordonanta presedentiala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ordonanta presedentiala

Daca fostul sot a dat ordonanta presedentiala impotriva mea(nu pot sa intru in apartament si nu am acces la bunurile mele,mentionez ca nu am primit nici o citatie sau un alt document care sa ma instiinteze despre acest lucru,ci doar am fost anuntata verbal) , pot afla pe cai legale daca este data ?Partajul nu se pronunta din cauza lungilor tergiversari,si a termenelor lungi,eu ce pot face ? Pot ataca in vreun fel aceasta ordonanta ? Pot da si eu una la randul meu ? In ce conditii ?
aveti posibilitatea de a face recurs.
ordonanta presedintiala este supusa recursului , in termen de 5 zile de la pronuntare , daca s-a dat cu citarea partilor si de la comunicare , daca s-a dat fara citarea partilor.
recursul se judeca de urgenta , cu citarea partilor .

impotriva executarii ordonantei presedintiale se poate face contestatie.
Inteleg,dar eu nu sunt sigura ca este data aceasta ordonanta presedentiala...Cum pot afla sigur daca este facut acest lucru ? Unde ma pot interesa mai precis ? Va multumesc anticipat !!!
va puteti interesa la arhiva instantei unde este pe rol procesul de partaj .

daca imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei, fiind bun comun al sotilor , si dvs . aveti dreptul de a locui in acel apartament. nu stiu in ce masura fostul sot va interzice accesul in imobil, dar in lipsa de informatii , degeaba ne dam cu presupusul..
Ce fel de ordonanta presedentiala, ca nu se intelege.
orice ordonanta presedentiala se judeca la instanta unde se judeca si fondul.Mergati acolo si interesati-va
Hotararea judecatoreasca dispusa in cadrul procedurii ordonantei presedintiale e atacabila cu recurs.
Sau cu o contestatie la executare.Competenta , in vederea solutionarii acestei masuri vremelnice , e judecatoria in a carei raza teritoriala e bunul imobil.Aceasta va transa diferendul expus de dumneavoastra.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat