Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere retroactiva ANAF (in 2019 pt CASS ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere retroactiva ANAF (in 2019 pt CASS 2015)

Buna ziua,
M-am trezit in aprilie 2019 cu o decizie de impunere ANAF, retroactiv (!) pt asa-zise contributii sociale pe 2015.

Baza de calcul este mai mult decat dubioasa, aparand o suma pusa acolo pur si simplu din burta.

In respectiva hartie apar asa:

1. Venituri din activităţi independente ... 0
2. Venituri din drepturi de proprietate intelectuală, potrivit
art.296^21 alin (1) lit.e) şi f) din Codul fiscal ...0
3. Venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură ... 0
6.2 Venituri din premii şi câştiguri din jocuri de noroc ... 0
4. Venituri în regim de reţinere la sursă a impozitului pe venit, din
activităţi de natura celor prevăzute la art. 52, alin.(1) lit b)-d) şi din
asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art.13 lit. e) din
Codul fiscal ...0
6.3 Venituri din alte surse ...0
6. Total, din care: 6300 !??!?!?
6.1 Venituri din investiţii .... 100
6.2 Venituri din premii şi câştiguri din jocuri de noroc ... 0
6.3 Venituri din alte surse .... 0

De unde le-au iesit aia 6300 la "Total" ?!?! Adunand zero cu zero lor le da 6300 !??!

Ce mai este si aberatia asta ?!

Nu am avut nici un fel de sursa de venituri in perioada respectiva, deci toata treaba mi se pare mai mult decat abuziva.

Ce e de facut?
Contestat? Cand? Cum ??! Unde !?

Multumesc frumos!
george-neagu, moderator
Se pare ca ati avut venituri din dividende sau dobanzi bancare de 100 lei.
Cei 6300 lei reprezinta baza de calcul a CASS, 6 salarii*1050, asta prevede codul fiscal pentru cei care realizeaza astfel de venituri si nu sunt asigurati la sanatate.
elenazan, utilizator
Unde se prevede o astfel de aberatie !? In care cod fiscal ?! Cu siguranta nu in cel actual !?
Daca intr-adevar aceasta hotie (pt ca altceva nu este, nici macar nu poti sa beneficiezi de asa-zisele "servicii de sanatate" pt care iti vor banii , asta ca sa nu mai mentionam ca pt venituri de 100 de lei vor 348 !! - oare de unde, daca nu ai avut veniturile respective ?!?) este "legala", cand inceteaza aberatia ?! O sa ma trezesc si la anul cu ceva similar !?

Multumesc
avo7, utilizator
"ART. 296^27 Contribuabilii

(1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:
b) investiţii;
(3) Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la alin. (1) plătesc contribuţia asupra tuturor acestor venituri. Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară."

Nu ati specificat conform carui cod fiscal ?! Pana cand a fost valabila monstruozitatea asta?

In actualul cod fiscal scrie clar:

"În ce conditii se datoreaza CASS: Daca estimeaza pentru anul curent venituri de natura
celor de mai sus a caror valoare cumulata este cel putin egal cu 12 salarii minime brute
pe tara, în vigoare la termenul de depunere al declaratiei unice".

Deci cei 100 lei clar nu se incadreaza, deci nu se datoreaza contributii sociale ....

Multumesc!
Fiind decizie de impunere aferenta anului 2015, se aplica Codul fiscal in vigoare atunci iar nu cel de acum.

Verificati ce reprezinta cei 100 lei venituri din investitii incasati in 2015.