Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vizite
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vizite

Se aplica hotărârea judecătorească în legătură cu vacanțele preșcolar,chiar dacă copilul inca nu frecventează nici grădinița?Vreau să menționez că copilul abia din toamna va începe grădinița
Nu stiu ce scrie exact in hotarare, nu stiu ce i-ati spus instantei si ce ati cerut.

New york a scris:

Se aplica hotărârea judecătorească în legătură cu vacanțele preșcolar,chiar dacă copilul inca nu frecventează nici grădinița?Vreau să menționez că copilul abia din toamna va începe grădinița

cu ridicarea minorului de la domiciliul mamei ?i cu obliga?ia de a-l readuce la domiciliul mamei la sfâr?itul programului de vizitare: - în fiecare zi de marţi şi joi din săptămână, de la ora 17:00 până la ora 20:00; - în primul şi al treilea sfârşit de săptămână din lună, de vineri, de la ora 18:00, până duminică, la ora 20:00; - o săptămână cu ocazia sărbătorilor de Pa?te ?i de Crăciun, alternativ; primul Crăciun după pronunţarea hotărârii va fi petrecut cu tatăl; - în prima jumătate din perioada vacan?elor pre?colare, începând de vinerea în care se sfâr?esc cursurile pre?colare, de la ora 16:00, până în ultima duminică corespunzătoare primei jumătă?i a vacan?ei pre?colare, ora 20:00. Menţine restul dispoziţiilor sentinţei apelate. Compensează cheltuielile de judecată din apel. Definitiva. Pronuntata in sedinta publica din 10.04.2019.
Pentru ca nnu am cum sa cunosc toate datele de care va spuneam mai sus, mergeti si faceti o lamurire la aceasta hotarare. Asa sunteti sigur. Inca odata, nu stiu cine ce a cerut, ce varsta are copilul, la ce institutie merge sau nu etc.
Aparent, are drept de vizita, vacantele prescolare se aplica inclusiv la primar. Nu cunosc sa fie diferite la cresa. Dar nu stiu ce discutii s-au facut in dosar.
Domnule, intrebati mama cand puteti prelua copilul (sau cum se exprima instantele "afectuos" sa "ridicati" copilul/coletul whatever) ca si cand ar fi de la sine inteles ca il puteti lua. Vedeti ce reactie aveti si de aici incolo.... cum va da bunul Dzeu.Instanta e ultimul loc al rezolvarii lucrurilor, dar..... speranta moare ultima, asa ca sigur veti ajunge si acolo cu celebra cerere de lamurire dispozitiv. Succes.
Nuuitati: dialogati cu mama si negociati cu ea ca si cand ar fi unica resursa! Nu va ganditi ca daca nu veti rezolva cu mama,veti rezolva cu instanta, caci NU va fi asa. Va veti antrena si adanci intr-un razboi din ce in ce mai acerb si mai lipsit de rezultate (altele decat macinarea timpului,nervilor si banilor).

-Limbaj nepotrivit și jigniri. Renunțați la asta că ne supărăm!-
Manuela Rășină, administrator
Daca hotararea nu distinge inseamna ca vacantele prescolare se aplica pentru a indica perioada in care se desfasoara programul, indiferent daca copilul este scolarizat sau nu. Sfatul colaborarii cu celalalt parinte este unul bun, mai ales daca de cealalta parte aveti cu cine purta un dialog constructiv. Sunt foarte putine cazurile in care ai de a face cu o dementa iresponabila, si atunci unica solutie (cu sau fara rezultate, nu mai conteaza ca oricum nu ai nimic de pierdut) este instanta. O actiune, zece, o suta, pana cand se va schimba ceva daca cu vorba buna, dialogul si rabdarea nu se ajunge la niciun rezultat pozitiv.