Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare restante Asociatie de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare restante Asociatie de Proprietari

Buna ziua,
Avem pe scara o doamna care si-a inchiriat apartamentul din toamna, si tot de atunci plus cateva luni in urma cat a fost gol apartamentul, nu isi mai plateste intretinerea, respectiv din Iunie 2018, acumuland restante de 1500 lei (fara penalizari, pt ca nu avem inca asa ceva prevazut in statut/ROI si nu putem sa penalizam).
Am incercat initial sa o abordam politicos, in Ianuarie 2019, a spus ca stie de restante si ca chiriasii au problem de sanatate si de aceea nu au platit dar vor plati luna urmatoare. Suntem in Mai si inca nu a achitat nimic, desi ea probabil ca incaseaza chirie si oricum din punctul meu de vedere, ea e responsabila si nu chiriasii. Este clar rea intentie din partea ei, si nu o intereseaza fiindca nu mai domiciliaza la adresa.
In fine, acum cateva sapt i s-a facut somatie de plata prin firma de administratie, trimisa prin posta cu confirmare de primire, insa evident ca nu a primit-o. Intrebarea e, ce putem face in acest caz mai departe? Cum putem sa o citam pentru somatia de plata astfel incat sa fie legal si sa se poata merge in instanta ulterior cu acea dovada, daca e cazul? Fiindca mi se pare logic ca majoritatea restantierilor nu vor primi acea somatie prin posta fiindca stiu ce este...trebuie sa fie si alte metode.
Mentionez si ca ap este inchiriat la o firma, sunt sigura ca nu are contract de inchiriere cum ar fi normal si mai mult decat atat nu s-a cerut acordul vecinilor de pe palier pt sediul acelei firme acolo, iar la intretinere sunt declarate 2 personae desi vedem zilnic iesind 10 persoane de acolo.
Multumesc
Cristina256, utilizator
ART. 77-legea 196/2018
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalitatile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile de la termenul scadent pentru plata, fara ca suma penalitatilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afisarii.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere, prevazute la alin. (1), se includ in fondul de penalitati al asociatiei de proprietari si se vor utiliza cu prioritate pentru plata penalitatilor impuse asociatiei de proprietari de catre terti, precum si pentru cheltuieli cu reparatiile asupra proprietatii comune, reabilitarea termica sau consolidarea condominiului. Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere nu pot fi utilizate si in alte scopuri.
ART. 78
(1) Administratorul este obligat sa notifice, in scris, proprietarul care are plati restante la cheltuielile comune ale imobilului asupra datoriilor si sa instiinteze presedintele si comitetul executiv al asociatiei de proprietari despre restante.
(2) Asociatia de proprietari, prin presedinte, are dreptul de a actiona in instanta proprietarul care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei mai mult de 60 de zile de la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afisarea listei, informand membrii asociatiei prin afisare la avizier.
(3) Actiunea asociatiei de proprietari este scutita de taxa de timbru, atat in prima instanta, cat si in cazul exercitarii de catre aceasta a cailor de atac, ordinare sau extraordinare.
(4) Sentinta data in favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de oricare proprietar din condominiu, poate fi pusa in executare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisa de Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila, republicata, cu modificarile ulterioare.
ART. 80
(1) Asociatia de proprietari are ipoteca legala asupra apartamentelor si altor spatii proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu, precum si un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari.
(2) De asemenea, pentru aceleasi creante, asociatia de proprietari beneficiaza de un privilegiu general mobiliar asupra bunurilor mobile situate in apartamentele sicelelalte spatii proprietati individuale amplasate in condominiul respectiv. Privilegiul vizeaza doar bunurile mobile situate in imobilul cu privire la care exista sumele datorate.
(3) Ipoteca imobiliara legala se inscrie in cartea funciara la cererea presedintelui asociatiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima lista lunara de plata a cotelor de contributie din care rezulta suma datorata cu titlu de restanta, numai dupa implinirea termenelor prevazute la art. 78 alin. (2). Ipoteca imobiliara legala se radiaza la cererea presedintelui asociatiei de proprietari sau a proprietarului, pe baza chitantei ori a altui inscris prin care asociatia confirma plata sumei datorate.
Discutati cu un avocat si mergeti in instanta unde v-a plati si cheltuieli de judecata....
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua,
Primul pas: trimiteti o notificare/somatie de plata prin executor judecatoresc, apoi al doilea pas: actiune in instanta prin care solicitati obligarea acesteia la plata restantelor in termen clar fixat de instanta.
Am citit si eu legea, intrebarea e CUM notificam proprietara daca ea nu primeste somatia prin posta asa cum spune legea? Cand mergi in instanta trebuie sa dovedesti ca ai notificat proprietarul...

Ionut.ion a scris:

ART. 77-legea 196/2018
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati pentru
orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalitatile nu vor fi mai mari
de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30
de zile de la termenul scadent pentru plata, fara ca suma penalitatilor sa poata depasi
suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de
proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 30 de zile calendaristice
de la data afisarii.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere, prevazute la alin. (1),
se includ in fondul de penalitati al asociatiei de proprietari si se vor utiliza cu prioritate
pentru plata penalitatilor impuse asociatiei de proprietari de catre terti, precum si
pentru cheltuieli cu reparatiile asupra proprietatii comune, reabilitarea termica sau
consolidarea condominiului. Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere
nu pot fi utilizate si in alte scopuri.
ART. 78
(1) Administratorul este obligat sa notifice, in scris, proprietarul care are plati
restante la cheltuielile comune ale imobilului asupra datoriilor si sa instiinteze
presedintele si comitetul executiv al asociatiei de proprietari despre restante.
(2) Asociatia de proprietari, prin presedinte, are dreptul de a actiona in instanta
proprietarul care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile
asociatiei mai mult de 60 de zile de la termenul scadent, respectiv 90 zile de la
afisarea listei, informand membrii asociatiei prin afisare la avizier.
(3) Actiunea asociatiei de proprietari este scutita de taxa de timbru, atat in prima
instanta, cat si in cazul exercitarii de catre aceasta a cailor de atac, ordinare sau
extraordinare.
(4) Sentinta data in favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de
oricare proprietar din condominiu, poate fi pusa in executare pentru acoperirea
datoriilor prin orice modalitate permisa de Legea nr. 134/2010 privind Codul de
procedura civila, republicata, cu modificarile ulterioare.
ART. 80
(1) Asociatia de proprietari are ipoteca legala asupra apartamentelor si altor spatii
proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu, precum si un privilegiu
asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cota
de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari.
(2) De asemenea, pentru aceleasi creante, asociatia de proprietari beneficiaza
de un privilegiu general mobiliar asupra bunurilor mobile situate in apartamentele si
celelalte spatii proprietati individuale amplasate in condominiul respectiv. Privilegiul
vizeaza doar bunurile mobile situate in imobilul cu privire la care exista sumele
datorate.
(3) Ipoteca imobiliara legala se inscrie in cartea funciara la cererea presedintelui
asociatiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima lista lunara de plata a cotelor
de contributie din care rezulta suma datorata cu titlu de restanta, numai dupa
implinirea termenelor prevazute la art. 78 alin. (2). Ipoteca imobiliara legala se
radiaza la cererea presedintelui asociatiei de proprietari sau a proprietarului, pe baza
chitantei ori a altui inscris prin care asociatia confirma plata sumei datorate.
Discutati cu un avocat si mergeti in instanta unde v-a plati si cheltuieli de judecata....

Multumesc. Nu stiam ca putem apela la executor pt somatie. Se trimite tot prin posta banuiesc, dar poate invoca ca nu a primit somatia avand in vedere ca nici nu locuieste acolo?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Primul pas: trimiteti o notificare/somatie de plata prin executor judecatoresc, apoi al doilea pas: actiune in instanta prin care solicitati obligarea acesteia la plata restantelor in termen clar fixat de instanta.

O notificati la adresa de domiciliu din cartea de identitate, daca adresa declarata e in acel apartament atunci acolo trimiteti scrisoarea recomandata- daca o anunta chiriasul bine, daca nu...sa fie sanatoasa... II mai puteti trimite si mail, mesaj pe whatsapp, SMS, sa aveti mai multe dovezi ca ati incercat contactarea persoanei.
. Daca locuieste in alta parte si nu a lasat adresa de contact, in scris, la asociatie...nu trebuie dvs. sa i aflati adresa actuala pentru a-i inmana notificarea .
Pastrati dovada trimiteri recomandatei* si mesajelor si mergeti in instanta.
Scrisoarea recomandata poate fi si cu continut declarat...
Ionut.ion, utilizator