Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Tata primar, fiul functionar public. Incompatibilitate?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Tata primar, fiul functionar public. Incompatibilitate?

Sunt functionar public (impozite si taxe), numit in functia publica in anul 2017.
Daca tatal meu va iesi primar in anul 2020, exista vreo incompatibilitate intre mine si el la acea data???
Multumesc.
NU, cunosc un caz identic real
Nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcționarii publici respectivi sunt soți sau rude de gradul I.
articolul si legea, va rog, va multumesc !
Legea 161/2003, art.95 alin.1
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, dar vedeți ca a apărut CODUL ADMINISTRATIV!!
So ?
Plus ca legea menționata de dv se referă la funcționari.
Primarul e ales!! Nu e funcționar public.
Art 95 Incompatibilități privind funcționarii publici | Lege 161/2003
Incompatibilități - Incompatibilități privind funcționarii publici -
Art. 95. - Puneri în aplicare (1), Referințe în jurisprudență (4), Hotărâri judecătorești
(1) Nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcționarii publici respectivi sunt soți sau rude de gradul I.

Cornel Vasile a scris:

Legea 161/2003, art.95 alin.1
wazz, utilizator