avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Tata primar, fiul functionar public. Incompatibilitate?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Tata primar, fiul functionar public. Incompatibilitate?

Sunt functionar public (impozite si taxe), numit in functia publica in anul 2017.
Daca tatal meu va iesi primar in anul 2020, exista vreo incompatibilitate intre mine si el la acea data???
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: brandon99 , utilizator 08:29, 7 Octombrie 2019
NU, cunosc un caz identic real
Nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcționarii publici respectivi sunt soți sau rude de gradul I.
articolul si legea, va rog, va multumesc !
Legea 161/2003, art.95 alin.1
Ultima modificare: Marți, 20 August 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, dar vedeți ca a apărut CODUL ADMINISTRATIV!!
So ?
Plus ca legea menționata de dv se referă la funcționari.
Primarul e ales!! Nu e funcționar public.
Art 95 Incompatibilități privind funcționarii publici | Lege 161/2003
Incompatibilități - Incompatibilități privind funcționarii publici -
Art. 95. - Puneri în aplicare (1), Referințe în jurisprudență (4), Hotărâri judecătorești
(1) Nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcționarii publici respectivi sunt soți sau rude de gradul I.

Cornel Vasile a scris:

Legea 161/2003, art.95 alin.1
Ultima modificare: Marți, 20 August 2019
wazz, utilizator

Alte discuții în legătură

Incompatibilitate PROPRIETARUL PROPRIETARUL Sunt sef de serviciu intr-o institutie publica, deci functionar public. In subordinea mea se afla, cu o vechime in acest serviciu superioara vechimii mele, ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitati provincia provincia Am calitatea de functionar public . Sunt in stare de incompatibilitate in cf. cu art. 95 din legea 161/2003 daca fiul meu este primar /viceprimar? Care este ... (vezi toată discuția)
Rude in institutii publice camelia iosif camelia iosif Intr-o institutie publica locala din cadrul Ministerului Muncii sunt doi angajati-acelasi loc de munca- Acestia sunt rude de gradul 1. Este legal , avand in ... (vezi toată discuția)