avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna seara.
Tatal meu a decedat in luna februarie 2019 la varsta de 74 de ani cu pensia de 1830 lei si acum mama la varsta de 66 de ani are pensia de urmas pe jumatate.
Intrebarea este ,,TATA MAI BENEFICIAZA DE RECALCULARE (acea recalculare pe care a anuntato guvernul) IN PERIOADA OCTOMBRIE 2018-FEBRUARIE 2019,SAU DACA A DECEDAT ,,a murit si acest drept"?
Daca am gresit cu ceva,imi cer scuze si multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:14, 23 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Daca se incadra sa intre in recalcularea de pe legea 221/2018.
,, Datele care au condus la stabilirea (modificarea) drepturilor de pensie:

-vechimea totala in munca:ani,luni,zile 43,2,18, intregita la 43 ani.
Din care vechime efectiva :
- in grupe de munca:
grupa a II-a 25 de ani,9 luni si 3 zile
grupa a III-a 11 ani,2 luni si 15 zile "
Ce v.am scris acum este din decizia de pensie. Se incadreaza pt recalculare?trebuie sa depun alte cereri/acte daca tata a decedat? Multumesc anticipat.
Din datele postate rezulta ca nu intra in aceasta recalculare.
Doar daca are hotarare judecatoreasca de trecere de la stagiul complet de 30, la cel de 25 de ani.

Tata a iesit la pensie la 01/08/2000, ,,Categoria de pensie: limita de varsta,V10 ,
Stagiu complet de cotizare: 30 de ani
Revin cu o completare si subscriu din
noua decizia de pensie din anul 01/06/2009(dupa ce ia dat in judecata pt niste drepturi):
-grupa a II a: 25 ani,9 luni si 3 zile
-spor aferent gr II : 6 ani si 3 zile
-numar puncte acordate suplimentar 1.56249
Sper ca aceste informatii noi va sunt de folos si imi cer mii de scuze daca va stresez.


Zinca1953 a scris:


Tata a iesit la pensie la 01/08/2000, ,,Categoria de pensie: limita de varsta,V10 ,
Stagiu complet de cotizare: 30 de ani
Revin cu o completare si subscriu din
noua decizia de pensie din anul 01/06/2009(dupa ce ia dat in judecata pt niste drepturi):
-grupa a II a: 25 ani,9 luni si 3 zile
-spor aferent gr II : 6 ani si 3 zile
-numar puncte acordate suplimentar 1.56249.
Un numar de whatsapp se poate ca sa va trimit o fotocopie de la decizie?
Sper ca aceste informatii noi va sunt de folos si imi cer mii de scuze daca va stresez.

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie gaspardoru gaspardoru Buna ziua, ma numesc Gaspar Ion-Doru si am iesit la pensie in februarie 2015, pensie pentru limita de varsta avand 15 ani lucrati in grupa 1 de munca. Va rog ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la recalculare pensie conf.legii 221/2018? Hellas Hellas Buna ziua.Am iesit la pensie in anul 1994 cu stagiu realizat 39 ani,2 luni si 22 zile,din care 24 ani 2 luni si 22 zile in grupa a -2-a (legea 3/1977). Trebuia ... (vezi toată discuția)
Recalcularea punctului de pensie pentru: grupa i si grupa ii / spor de vechime Marivona Marivona Am doua probleme la care va rog foarte mult sa-mi raspundeti si anume: 1. nu mi s-a recalculat punctajul mediu anual dupa noua lege a pensiilor desi am ... (vezi toată discuția)