Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Majorare pensie de întreținere din Germania: cum se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Majorare pensie de întreținere din Germania: cum se va calcula ținând cont că voi mai avea un copil, și se va lua în considerare că minorul primește alocație din Germania?

Buna ziua,

Am divorțat de fosta soție in 2017.Din căsnicia noastră a rezultat un copil căruia instanța a stabilit sa i se plătească o pensie lunara de 25% din salariul obținut la vremea respectivă.
Între timp m-am stabilit in Germania unde lucrez.M-am recăsătorit iar luna această soția mea va naste un copil.
Fosta soție vrea sa ma dea in judecata pentru marirea pensiei pentru ca acum lucrând în Germania câștig mai mult decât în România.
Intrebarea mea este care sunt procedurile legale si cum poate obține ea marirea pensiei tinand cont ca eu voi mai avea un copil, sunt recăsătorit si trebuie să îmi întrețin familia.Se va judeca conform legilor din Romania sau se vor lua în considerare și legile din Germania unde există un nivel de trai de care se tine cont.
Mentionez faptul că primește si o alocație de 204 euro din Germania si asta datorita faptului ca am solicitat acest drept si ca lucrez aici.
Se va lua in considerare si acest lucru sau nu?
Astept un raspuns.
Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Daca minorul locuieste in Romania se va judeca acea speta in Romania si va primi pensia dupa legile din Romania.
Dupa ce se naste minorul din Germania, va trebui sa transmiteti o copie a certificatului lui de nastere tradus si sa solicitati sa se tina cont de aceasta.
Dupa nasterea celui de al II-lea minor cel din tara va primi 1/6 din veniturile dumneavoastra din Germania.
Asta este legea din tara.
Buna ziua,
În primul rând doresc sa va multumesc pentru răspunsul acordat.
As dori sa va ma intreb daca se tine cont si de alocația de 204 euro care o primeste de aici din Germania?pana la urma tot datorita mie primeste ca lucrez aici.
Eu voi primi o citatie aici?
Cum va demonstra ea ce venituri am eu aici?
Până se judecă, poate se naşte şi al doilea copil, în noua dvs. familie. Vă judecaţi în Romania , după legile de aici.Trebuie să ştiţi că 1/6 din venitul net al dvs., ca drept de pensie de intreţinere pentru copil este LIMITA MAXIMĂ a pensiei de intreţinere, instanţa poate stabili mai puţin, în funcţie de necesităţile copilului.
Deşi legea prevede raportarea la venitul net, dvs. puteţi să expuneţi în Întâmpinarea e o veţi depune şi în cursul dezbaterilor nivelul cheltuielilor dvs.din Germania faţă de cele din Romania, să arătaţi că tot în beneficiul copilului aţi rezolvat alocaţia de 203 euro faţă de 31 euro din ţară pe care îi viraţi în contul mamei şi puteţi cere chiar o dovadă a cheltuielilor lunare cu copilul. Totul depinde la ce judecător nimeriţi.
Buna ziua,
Alocatia nu are legatura cu pensia de intretinere.
Ar fi pacat, daca puteti, sa nu va ajutati copilul.
Tine de OMENIE si de sentmentul de PARINTE!
Inca ceva, in proportie de 99,99% din cazuri instantele stabilesc cuantumul maxim al pensiei.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns.
În concluzie sa inteleg ca trebuie sa vin in întâmpinare cu o dovada a cheltuielilor mele din Germania mai ales ca lună acesta se va naste copilul,si totodata sa fac o dovada ca am făcut demersurile necesare primirii alocației de 204 si sa cer și dovezi cu cheltuielile lunare ale ei cu copilul?
Mai exact care sunt procedurile exact?
Cum se va desfășura în totalitate tot acest proces?

Martonze a scris:

Până se judecă, poate se naşte şi al doilea copil, în noua dvs. familie. Vă judecaţi în Romania , după legile de aici.Trebuie să ştiţi că 1/6 din venitul net al dvs., ca drept de pensie de intreţinere pentru copil este LIMITA MAXIMĂ a pensiei de intreţinere, instanţa poate stabili mai puţin, în funcţie de necesităţile copilului.
Deşi legea prevede raportarea la venitul net, dvs. puteţi să expuneţi în Întâmpinarea e o veţi depune şi în cursul dezbaterilor nivelul cheltuielilor dvs.din Germania faţă de cele din Romania, să arătaţi că tot în beneficiul copilului aţi rezolvat alocaţia de 203 euro faţă de 31 euro din ţară pe care îi viraţi în contul mamei şi puteţi cere chiar o dovadă a cheltuielilor lunare cu copilul. Totul depinde la ce judecător nimeriţi.

ccipri, utilizator