Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda poliția rurală
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda poliția rurală

Buna ziua
Am fost oprită de poliția rurală in localitatea Videle sub pretextul ca as fi încălcat limita de viteza cu 9 km/h și cum ca as fi mers înainte deși era o intersecție semnalizată cu obligatoriu la dreapta,
După ce am fost oprită am prezentat actele, nu mi s a întocmit niciun proces verbal (doar au făcut poza permisului auto) urmând sa primesc prin posta amenda și procesul verbal întocmit fără ca eu sa fiu prezenta, in care erau prezentate contravențiile de mai sus și trecută și o mașina de radar (nu știu dacă mașinile de poliție rutieră pot avea și radar, deoarece alte mașini de poliție nu existau)
As dori sa contest amenda dar nu știu dacă am șanse de câștig de cauza și m ar ajuta răspunsurile voastre
Multumesc
Mihaelasamm, utilizator
Așteptați sa va vina acel PV de contravenție, abia atunci puteți vorbi de lucruri concrete. Poliția rurala nu poate constata contravenții legate de viteza și nu am văzut PV pentru depășirea cu 9 km/h a limitei. Deocamdată aveți doar o poveste.

latka a scris:

Așteptați sa va vina acel PV de contravenție, abia atunci puteți vorbi de lucruri concrete. Poliția rurala nu poate constata contravenții legate de viteza și nu am văzut PV pentru depășirea cu 9 km/h a limitei. Deocamdată aveți doar o poveste.

A venit deja acel PV de contraventie, in care este scrisă depășirea limitei legale cu 19 km/h (am scris eu greșit 9) și încălcarea liniei continua, PV făcut fără ca eu sa fiu de fata și in care sunt specificate 6 puncte de amenda pentru linia continu și 2 pentru limita de viteza
Mașina care m a oprit era mașina simpla de poliție, nu rutieră și nici locală
La mentiuni scrie ceva? La semnatura contravenient e semnat ceva? E pus martor ca ati refuzat sa semnati cumva?
Dati o poza pe privat cu procesul verbal daca nu stiti unde sa va uitati.
In orice caz, se poate face contestatie, in instanta se va cere filmarea aparatului radar, daca nu exista se anuleaza PV.
Mihaelasamm a scris:

A venit deja acel PV de contraventie, in care este scrisă depășirea limitei legale cu 19 km/h (am scris eu greșit 9) și încălcarea liniei continua, PV făcut fără ca eu sa fiu de fata și in care sunt specificate 6 puncte de amenda pentru linia continu și 2 pentru limita de viteza
Mașina care m a oprit era mașina simpla de poliție, nu rutieră și nici locală

OK, depuneti plingere contraventionala la judecatoria Videle, in care cereti anularea acelui PV de contraventie. Daca spuneti ca nu aveau echipament radar, e cu atit mai bine, pentru ca:
1. Ati fost sanctionata pentru incalcarea art. 121 alin 1 din HG 1391/2006 (refulamentul de aplicare a codului rutier, sau RAOUG195/2002 cum mai scriu politistii):
(1) Conducătorii de vehicule sunt obligați să respecte viteza maxima admisă pe sectorul de drum pe care circulă și pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum și cea impusă prin mijloacele de semnalizare.

La alin 2 de la acelasi articol se spune ca aceasta fapta trebuie probata de politie:
(2) Nerespectarea regimului de viteză stabilit conform legii se constată de către polițiștii rutieri, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic.

Prin urmare cereti ca politia (intimatul in acest proces) sa depuna la dosarul cauzei (va va fi trimisa o copie de catre judecatorie) : inregistrarea video a faptei dvs. , inclusiv a celeilalte, daca tot au inregistrare, copie dupa certificatul de verificare metrologica a radarului respectiv, care sa fie in termen, (in PV ar trebui sa fie un model de radar trecut , o serie si un numar de masina MAIXXX, pentru ca radarul se monteaza si verifica pe o anumita masina), copie dupa certificatul de operator radar al celui ce a facut inregistrarea si copie dupa manualul de utilizare a radarului modelul respectiv, in limba romana

2. Pentru cealalta contraventie ati spus ca ati primit 6 puncte amenda, care se dau, conform art.101 din OUG 195/2002 (intre 6 si 8 puncte amenda):
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul si tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a carui valabilitate a expirat;
2. [Articolul 101, alin. (1) , punctul 2. din capitolul VII a fost abrogat la 29-iun-2007 de Art. I, punctul 40. din Ordonanta urgenta 69/2007]
3. conducerea unui autovehicul de catre o persoana cu domiciliul in Romania care nu a preschimbat permisul de conducere obtinut in alt stat, in termenul prevazut de lege;
4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului si tractorului agricol sau forestier ori remorcii in cazurile prevazute de lege;
5. nepastrarea distantei laterale suficiente fata de vehiculul care circula din sens opus;
6. nerespectarea de catre conducatorul de vehicul a semnificatiei indicatoarelor si marcajelor de interzicere sau restrictie ori a celor temporare, cu exceptia celor care interzic accesul sau depasirea care se incadreaza in alta clasa de sanctiuni;
7. nerespectarea obligatiei de a permite parasirea intersectiei conducatorului vehiculului ramas in interiorul acesteia;
8. nerespectarea normelor privind circulatia bicicletelor;
9. nereducerea vitezei in cazurile prevazute de regulament;
10. montarea la autovehicul si tractor agricol sau forestier , remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;
11. conducerea unui autovehicul, tractor agricol sau forestier, remorca sau tramvai cu deficiente majore la sistemul de franare sau mecanismul de directie, la sistemul de iluminare sau de avertizare sonora ori cand acestea lipsesc;
12. nerespectarea regulilor in cazul imobilizarii involuntare in pasaje subterane si tuneluri;
13. nerespectarea regulilor privind transportul persoanelor si al obiectelor in sau pe vehicule;
14. pornirea de pe loc a autovehiculului sau tramvaiului cu usile deschise, circulatia cu usile deschise ori deschiderea acestora in timpul mersului; deschiderea usilor autovehiculului atunci cand acesta este oprit sau stationat, fara asigurarea ca nu se pune in pericol siguranta deplasarii celorlalti participanti la trafic;
15. oprirea autovehiculelor destinate transportului public de persoane in alte locuri decat in statiile semnalizate ca atare;
16. nerespectarea regulilor privind circulatia pe benzi;
17. conducerea pe drumurile publice a vehiculelor cu doua roti, fara a se asigura contactul cu partea carosabila pe ambele roti.
18. nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevazute la art. 35 alin. (2) .

Nu vad la ce fapta ati fi putut fi incadrata !?
Ar trebui sa postati exact textul in care descriu fapta, articolul pe care l-ati incalcat si articolul prin care v-au sanctionat. La 101 nu gasesc nimic .

Mai degraba, din ce ati spus, ca era un indicator de obligare la dreapta, trebuia sa va sanctioneze conform art. 100:
Articolul 100
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
3. nerespectarea semnificatiei indicatoarelor si marcajelor de obligare;
....................................

cu doar 4 puncte amenda.

[ link extern ]
latka, moderator

O sa citez exact ce scrie pe PV:
“Conducătorul auto........ încălcând marcajul simplu continuu, după care și-a continuat deplasarea in direcția.... fiind înregistrată de aparatul radar de pe autoturismul MAI.... cu viteza de 69 km/h”
Mențiuni; “ declara verbal ca nu și-a dat seama ca a încălcat regulile de circulație”
Articol prevedere: 77/2 articol 101/1/6 - 6 puncte amenda, puncte penalizare zero și 121/1 articol 88/2 sau 33/2 - 2 puncte amenda, puncte penalizare 2
Iar mai jos scrie 108/1/0/4- Oug 185/3 dar după nu mai scrie nimic
Total amenda 8 puncte deși cele 6 nu au fost trecute și la penalizare
Legat de aparatul radar, eu nu am văzut nicio mașina de radar in preajma, doar cei care m au urmărit 10 km aproximativ după ce “am călcat linia continua”, iar mașinile de poliție simple nu știu dacă sunt echipate cu aparate radar, dar voi merge la secția de poliție și voi cere înregistrarea
Multumesc de ajutor
Manuela Rășină, administrator