avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... boxa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

boxa

exista posibilitatea unei medieri inainte de un proces pt a intra posesia boxei ce o am pe acte , dar care vanzatorul nu vrea sa mi-o cedeze?
unde as gasi un plan al subsolului pentru a o identifica.
multumesc
Cel mai recent răspuns: gianaiona , utilizator 15:08, 28 Iunie 2019
in ce sens nu vrea sa v-o cedeze?
da, puteti apela la mediere.
DFaca detineti document legal de achizitie bun imobil+anexa boxa,puteti notifica oficial vanzatorul cu obligatia punerii la dispozitie a anexei-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Puteti apela la mediere în ipoteza în care și partea cealaltă dorește o soluționare amiabilă,în caz contrar pierdeți timp si bani.
Apart e cumparat cu credit si documentele sunt bune.
Fostul proprietar a detinut apartamentul un an si ar fi avut o intelegere ca pt o perioada de timp ( contra unei sume) persoana de la care a cumparat sa pastreze niste lucruri in boxa.cica ar exista un document facut la notar, dar nu apare inregistrat .
Doamna ar fi vrut sa imi deschida dar a fost atentionata ca va chema politia.sunt constienta ca am nevoie de acordul lui , dar nu am nici suportul d- nei pt a- mi indica care ar fi exact boxa
Legal ar trebui ca in documentele de achizitie bun imobil +anexa sa fie consemnat concret si individualizat spatiul anexa boxa
Situatia este oarecum complicata in conditiile in care invocati ca
fostul proprietar ar fi avut intelegere ca pt o perioada de timp persoana de la care a cumparat apartamentul sa pastreze in boxa niste bunuri

Este o situatie delicata deoarece proprietar al imobilului sunteti dv care nu aveti conventii sau intelegeri cu fostii detinatori ai apartamentului
Dv ati achizitionat si achitat apartament +anexa =boxa ,pentru care achitati impozit catre stat si care nu sunt restrictionate la folosinta
Notificati oficial vanzatorul sa solutioneze in regim de urgenta eliberarea boxei -sub sanctiunea obligarii la plata aa cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata

Alte discuții în legătură

Recuperare boxa joica joica Buna ziua, anul trecut am cumpărat un apartament cu boxa. Atat in contractul de vanzare cat si in dicutiile cu proprietarul pe langa aparatament mai este ... (vezi toată discuția)
Boxa la subsolul blocului. acum 10 ani am cumparat un apartament la parterul unui bloc si ... Ligiaa Ligiaa Acum 10 ani am cumparat un apartament la parterul unui bloc si includea in contract si dependinte. Acestea se refera la o boxa la subsolul blocului..Ni s-au ... (vezi toată discuția)
Am cumparat de curand un apartament iar in contract mi s-a specificat ... alexandru.22 alexandru.22 Am cumparat de curand un apartament iar in contract mi s-a specificat ca mi se cedeaza dreptul la o boxa in subsol. Si este ocupata abuziv de alt proprietara ... (vezi toată discuția)