Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... boxa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

boxa

exista posibilitatea unei medieri inainte de un proces pt a intra posesia boxei ce o am pe acte , dar care vanzatorul nu vrea sa mi-o cedeze?
unde as gasi un plan al subsolului pentru a o identifica.
multumesc
in ce sens nu vrea sa v-o cedeze?
da, puteti apela la mediere.
DFaca detineti document legal de achizitie bun imobil+anexa boxa,puteti notifica oficial vanzatorul cu obligatia punerii la dispozitie a anexei-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Puteti apela la mediere în ipoteza în care și partea cealaltă dorește o soluționare amiabilă,în caz contrar pierdeți timp si bani.
Apart e cumparat cu credit si documentele sunt bune.
Fostul proprietar a detinut apartamentul un an si ar fi avut o intelegere ca pt o perioada de timp ( contra unei sume) persoana de la care a cumparat sa pastreze niste lucruri in boxa.cica ar exista un document facut la notar, dar nu apare inregistrat .
Doamna ar fi vrut sa imi deschida dar a fost atentionata ca va chema politia.sunt constienta ca am nevoie de acordul lui , dar nu am nici suportul d- nei pt a- mi indica care ar fi exact boxa
Legal ar trebui ca in documentele de achizitie bun imobil +anexa sa fie consemnat concret si individualizat spatiul anexa boxa
Situatia este oarecum complicata in conditiile in care invocati ca
fostul proprietar ar fi avut intelegere ca pt o perioada de timp persoana de la care a cumparat apartamentul sa pastreze in boxa niste bunuri

Este o situatie delicata deoarece proprietar al imobilului sunteti dv care nu aveti conventii sau intelegeri cu fostii detinatori ai apartamentului
Dv ati achizitionat si achitat apartament +anexa =boxa ,pentru care achitati impozit catre stat si care nu sunt restrictionate la folosinta
Notificati oficial vanzatorul sa solutioneze in regim de urgenta eliberarea boxei -sub sanctiunea obligarii la plata aa cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata