avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deși suntem plecați din țară și apartamentul este ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deși suntem plecați din țară și apartamentul este nelocuit, lunar apar pe listă pierderi de apă. De ce trebuie să le plătim dacă nu consumăm nimic?

Buna ziua. Suntem plecati din tara insa avem un apartament in care nu locuieste nimeni. In fiecare luna desi sunt declarate 0 persoane la asociatie ne vin mereu 2 mc de apa de plata. Luna aceasta am avut un soc in momentul in care am citit ca avem de plata 60 lei in plus ptr pierderile de apa din bloc. Intrebarea mea este : de ce trebuie sa platesc pierderile din bloc daca sunt declarate 0 persoane in apartamentul meu si nu consuma nimeni nimic iar contorul de apa e in aceeasi pozitie de consum de cand am plecat din tara?
Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Ionela Niculae , utilizator 17:42, 25 Septembrie 2022
Buna ziua,
Puteti contesta lista de plata in termen de 15 zile de la afisare, la presedinte.
Toti proprietarii au aceasta suma de plata pentru pierderile de apa?
Cat de des apar aceste pierderi?
Toti locatarii blocului au de plata acesti bani. Legea spune ca plata pierderilor se face pe nr de persoane care locuiesc in apartamente nu pe apartamente. Daca la noi nu sta nimeni de ce trebuie sa platesc acesi bani? Au fost impartite aceste pierderi pe toti locatarii desi tot legea spune ca asociatia nu are dreptul de a pune mai mult de 3.5-5 mc apa la un apartament nelocuit
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cheltuielile comune trebuie achitate.
Pierderile de apa sunt cheltuieli comune.
Chiar daca sunt trecute 0 persoane in apartament? Si nu locuieste nimeni?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Cheltuielile comune trebuie achitate.
Pierderile de apa sunt cheltuieli comune.

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 196/2018 proprietarul bunului imobil situat in condominiu datoreaza obligatii lunare la intretinere indiferent daca locuieste sau nu in imobil
Legiuitorul in inteleapta lui misiune a dispus numai reguli generale,nu a prevazut si solutionarea situatiilor curente din asociatiile de proprietari respectiv modalitatea legala de repartizare si recuperare supliment consum utilitati
Deoarece legiuitorul nu a dispus dispozitii concrete pentru repartizat si recuperat supliment utilitati se uziteaza 3 variante de repartizare ,variante care nu sunt perfecte si care genereaza frecvente dispute intre proprietari

Alte discuții în legătură

Apa rece ,,furata"=pierderi apa mixi64 mixi64 apa rece ,,furata"= pierderi apa, pe care tot cei care consuma o platesc in final.de 5ani platim pierderi de cate 40-80 mc pe luna.am vecini care dau citirea ... (vezi toată discuția)
Apa rece diferențe. Lorytorino@yahoo.it Lorytorino@yahoo.it Buna ziua. Ma confrunt cu o problema legată de apa rece diferența. Locuiesc într-un imobil unde nu suntem separați niciun locatar cu apa. Ultima luna pe ... (vezi toată discuția)
Repartizarea cheltuielilor facturate de asociatie pe consumul de apa din apartamente vladut2 vladut2 Locuiesc intr-un cartier cu toate blocurile contorizate la nivel de bransament si in apartamente. Cum se repartizeaza cheltuielile facturare de asociatie pe ... (vezi toată discuția)