Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am împrumutat unui verișor 3000 de euro acum 8 ani, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am împrumutat unui verișor 3000 de euro acum 8 ani, din care mi-a înapoiat 1000, acum 2 ani. Pot folosi mesajele WhatsApp/Facebook ca dovadă în instanță?

Buna ziua.

Am imprumutat unui verisor 3000 EUR acum 8 ani din care mi-a inapoiat 1000 acum 2 ani. Fiind la limita cu rabdarea, i-am dat ultimatum ca altfel implic si alte parti, familie etc. Fiind familie practic, nu am facut nici o hartie, desi el a vrut sa faca, dar asa sunt eu, am vrut sa ajut. Acum imi dau seama ca el defapt nu mai vrea sa imi dea restul de 2000 de EUR. Singura dovada, daca se poate numi asa, este discutia noastra pe WhatsApp si facebook. In mesaje nu se discuta de cand e datoria sau cand s-au dat banii.Se poate considera dovada in instanta?

Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,

Se pot depune ca dovada in instanta, însă nu este suficient pentru dovedirea acțiunii.
Banii au fost dați in numerar sau depuși intr-un cont bancar? Dacă i-ați depus sunt de folos extrasele de cont din care reies depunerile coroborat cu conversațiile de pe WhatsApp/Facebook.
Am inteles. Multumesc.
Termenul de prescriptie este de 3 ani de la data imprumutarii pentru a demara o actiune in instanta. Daca ati iesit din acest termen, se considera prescris si se va respinge actiunea.
Dar există şi intrerupurea termenului de prescripţie.
Buna ziua!

Termenul de prescriptie se intrerupe cand se fac plati voluntare, astfel acesta curge de la ultima plata de acum 2 ani.

Actiunea nu se respinge in mod automat, ci doar daca prescriptia este invocata de catre debitor. Insa, in cazul de fata, daca se poate proba plata de acum 2 ani, prescriptia nefiind invocata, aceasta a fost intrerupta si a generat un nou termen de 3 ani.