Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Am probleme mari de sănătate iar curenții de aer ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Am probleme mari de sănătate iar curenții de aer rece mă afectează, dar colegii nu mă înțeleg și am intrat în conflict din cauza aerului condiționat. Ce mă sfătuiți?

Buna ziua,
Cum sa procedez cu colegii care vor tot timpul aerul condiționat dat pe mai rece, (gen 23-22-19 grade) dacă curenții prea reci îmi afectează sănătatea, și nu exista posibilitatea de a schimba locul... în orice loc as sta, ar fi la fel.

Am astm bronșic și fac crize din cauza aerului rece, am dureri in piept și în spate.
Am artroza și gonartroza și de 6 luni sunt operată de ruptură de perineu, dar problemele nu s-au reglat cum ar fi trebuit după intervenție. Am fost operata in 2013 și 2015 de gonartroza, la același picior.
Am paradontoza, și mă dor dinții de la curenții reci de aer și o ureche...cea care este mai expusa.
Picioarele le am inghetate, nu port fusta niciodată, din cauza frigului din spațiul de lucru. La doua săptămâni ori iau antibiotic ori iau uractiv ori algocalmin, ori vimovo și midocalm că nu mă mai pot mișca.

Mâine vom avea o ședință cu toți colegii din departament, însă sunt câțiva care au tot timpul motiv că transpira și le e somn dacă aerul e lăsat să funcționeze pe 25 de grade.

Am fost chiar amenințată de doi colegi că mă vor duce la hr și vor cere să fiu dată afară, pe motiv că sunt obraznica dacă merg și opresc aerul sau daca ii ridic temperatura sau dacă le răspund.. Nu am voie sa raspund... Aproape că aș avea nevoie de avocat să le răspundă în locul meu...Am 16 ani in aceasta companie.. șefii directi sunt mulțumiți de activitatea mea. La ora actuala in birou stau cu bentiță dubla, cu urechi, cu pulover și dau drumul la aeroterma.

Am 52 de ani și colegii care fac gălăgie că lor le e cald, sunt de părere că așa se întâmplă când tii in companie oameni de vârsta mea. Vorbesc între ei pe WhatsApp și fac glume pe seama mea.

Mă simt umilită și discriminată.

Unul dintre colegi este coordonator de echipa, nu a celei din care fac parte și vrea să mergem mai departe, chiar sa fiu dată afară.
Precizez că mai sunt și alți colegi afectați de aerul rece, dar sunt puși la punct raspunzandu-li-se că sunt tineri și ar trebui sa fie mai rezistenți.. Că mai bine îți pui un pulover in spate, decât să le fie lor cald.

Printre cei care vor aerul pe mai rece sunt și 2 colege însărcinate. Aprox luna a 5a.
Dar problema asta e in fiecare vara, nu doar in aceasta vara.
Chiar am fost pusă acum 2 ani să semnez hârtie că nu voi mai opri aerul dacă îl lasă pe 24-25 de grade.. Acum îl vor și mai jos.

Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Solicitati angajatorului in scris, cu nr. de inregistrare/ data, sa asigure conditii normale de lucru cu respectrea HG nr. 1091/ 2006 privind Cerintele minime de securitate si sanatate pentru locul de munca, Solicitarea este bine sa fie semnata de toti lucratorii afectati de utilizarea excesiva a aerului conditionat.
anexa 1
7. Temperatura in incaperi
7.1. In timpul programului de lucru, temperatura din incaperile ce cuprind posturi de lucru trebuie sa fie adecvata organismului uman, tinandu-se seama de metodele de lucru utilizate si de cerintele fizice impuse lucratorilor.
7.2. Temperatura in camerele de odihna, in incaperile pentru personalul de serviciu permanent,
in grupurile sanitare, in cantine si in incaperile pentru acordarea primului ajutor trebuie sa
corespunda destinatiei specifice a acestor incaperi.
7.3. Ferestrele, luminatoarele si glasvandurile trebuie sa permita evitarea luminii solare excesive
la locurile de munca, in functie de natura muncii si de locul de munca.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
si aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Buna ziua,
mulțumesc frumos pentru răspuns.
O zi cu maxime reușite!
Vreti sa impuneti unui departament sa stea in conditii improprii pentru ca dumneavoastra aveti probleme. Si ceilalti pot invoca exact motivele pe care le invocati dumneavoastra. Nu se simt bine fara aer conditionat. Aerul conditionat e o normalitate. Cautati o alta incapere in firma sau o alta firma.
GermanAlex, astept sa it raspunda altii... ma abtin cu greu....

GermanAlex a scris:

Vreti sa impuneti unui departament sa stea in conditii improprii pentru ca dumneavoastra aveti probleme. Si ceilalti pot invoca exact motivele pe care le invocati dumneavoastra. Nu se simt bine fara aer conditionat. Aerul conditionat e o normalitate. Cautati o alta incapere in firma sau o alta firma.

Raspunsul dumneavoastră seamana a discriminare.. A înainta în vârstă este un proces firesc.. Asta nu înseamnă că trebuie să sufăr la locul de munca și să accept să mă imbolnavesc, ca sa se simtă bine alți colegi. Nu trebuie sa fiu marginalizată, să merg cu capul in jos, că nu sunt ca ceilalți, sau sa accept să fie făcute ironii pe seama mea, Cu toții avem dreptul la muncă în condiții de muncă optime. După 16 ani de muncă în aceeași companie, nu pot pleca doar ca sa fac pe plac unora. In plus, la 52 de ani nu îți mai sunt deschise așa ușor ușile, pentru angajare..
Aveți o mama? Cum ați proceda știind că mama dumneavoastră este luata peste picior de către câțiva tineri, și trimeasă la plimbare?
Sănătate!

GermanAlex a scris:

Vreti sa impuneti unui departament sa stea in conditii improprii pentru ca dumneavoastra aveti probleme. Si ceilalti pot invoca exact motivele pe care le invocati dumneavoastra. Nu se simt bine fara aer conditionat. Aerul conditionat e o normalitate. Cautati o alta incapere in firma sau o alta firma.