Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj vs pfa
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj vs pfa

Persoana beneficiara de indemnizatie de somaj, daca intre timp infiinteaza Pfa va pierde indemnizatia?
Nu.
Plata indemnizatiei inceteaza daca aveti venituri lunare mai mari decat salariul minim brut ( 600 lei) ca urmare a activitatii de la PFA.
Deci daca faceti mai putini bani, sunteti somer in continuare.
da
Art. 45. - (1) Suspendarea platii indemnizatiilor de somaj acordate
beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:

a) la data la care nu si-a indeplinit obligatia prevazuta la art. 41 alin. (1)
lit. a);

b) pe perioada indeplinirii obligatiilor militare;

c) la data incadrarii in munca, conform legii, pe o perioada de cel mult 12
luni;*

d) la data plecarii din tara pe o perioada mai mica de 3 luni, la cererea
persoanei;

e) pe perioada in care este arestat preventiv sau pentru executarea unei pedepse
privative de libertate de pana la 12 luni;

f) la data pensionarii pentru invaliditate;

g) pe perioada acordarii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, a
indemnizatiei de maternitate si a indemnizatiei pentru cresterea copilului pana
la implinirea varstei de 2 ani, respectiv de 3 ani in cazul copilului cu
handicap;

h) pe perioada incapacitatii temporare de munca mai mare de 3 zile datorita
accidentelor survenite in perioada cursurilor de calificare, recalificare,
perfectionare sau, dupa caz, a altor forme de pregatire profesionala, in timpul
si din cauza practicii profesionale;

i) pe perioada acordarii platilor compensatorii, potrivit legii.

(2) Repunerea in plata, dupa suspendarea in conditiile alin. (1) lit. a), se
face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai tarziu de 60 de
zile calendaristice de la data suspendarii.

(3) Repunerea in plata, dupa suspendarea in conditiile alin. (1) lit. b)-i), se
face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai tarziu de 30 de
zile calendaristice de la data incetarii situatiei care a condus la suspendare.

(4) Perioada de suspendare prevazuta la alin. (1) lit. a) face parte din
perioada de acordare a indemnizatiei de somaj.

koeni a scris:

Persoana beneficiara de indemnizatie de somaj, daca intre timp infiinteaza Pfa va pierde indemnizatia?

1. Iata ce spune Legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;

2. Iata ce spun si Normele metodologice la Legea 76/2002.
Art. 15. - (2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.
Art. 24. (2) Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj pentru motivul prevăzut la art. 44 lit. b) din lege se face cu data de întâi a lunii în care beneficiarul a realizat venituri mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare.

3. La data actuala indicatorul social de referinta este de 500 lei.
4. asadar nu pierdeti indemnizatia de somaj daca din activitatea de PFA obtineti un venit de maxim 500 lei lunar.
Buna ziua,

Ce se intampla in cazul in care un salariat care are si un PFA deschis este dat in somaj? Eu sunt in situatia de mai sus iar o doamna de la SOMAJ nu mi-a acceptat dosarul ( nici nu a stat de vorba cu mine) cand i-am precizat ca am si un PFA. Este vorba de un PFA declarat la finante cu NORMA DE VENIT ( 4500 ron/an)

Multumesc
1. Mergeti inapoi la AJOFM cu articolele de lege aratate de mine in interventia precedenta.
2. Sa va motiveze legal, in scris, refuzul lor si spuneti-le ca ii veti da in judecata. Asta o puteti face deoarece nu platiti taxe, la Tribunalul judetean, sectia contencios.