avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate GDPR asociatii proprietari
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

GDPR asociatii proprietari

Listele de intretinere pot sa cuprinda numele/prenumele proprieterilor de apartamente din blocul respectiv?
Legea ma obliga sa afisez lista cu persoanele din conducerea asociatiei de proprietari nume, aparatament, telefon, email; este corect?
Cartea de imobil ce contine nume/prenume, date buletin,.. mai este legala?
Ultima modificare: Marți, 16 Iulie 2019
asocvellashabitat, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:54, 17 Iulie 2019
Conform dispozitii exprese privind datele cu caracter personal,asociatiile de proprietari nu mai au dreptul sa consemneze in documentele afisate numele locatarilor
Este diferenta semnificativa intre "corect" si legal
Legiuitorul a impus ob;igatia afisarii numelor reprezentantilor asociatiei de proprietri si date de contact
Cartea de imobil este document special la indemana autoritatilor politiei
Da, numele si datele de contact ale celor din conducere este obligatoriu sa fie afisate.
Nici nu se putea scrie ,,anonimul,, pe lista si sa se semneze...
Multumesc f mult !
Ca sa vad daca am inteles:
-liste fara nume proprietar
-pot afisa numele aparatament, telefon, email
-cartea de imobil se completeaza cu toate datele celor ce locuiesc in bloc (nume, prenume, CI,.) Profit de bunavointa si mai intreb:
]Trebuie sa semnez o conventie cu fiecare persoana din bloc (membru familie, chirias,...) pt a-i putea folosi datele personale in cartea de imobil?
Multumesc f mult !
Ca sa vad daca am inteles:
-liste fara nume proprietar
-pot afisa numele aparatament, telefon, email
-cartea de imobil se completeaza cu toate datele celor ce locuiesc in bloc (nume, prenume, CI,.) Profit de bunavointa si mai intreb:
Trebuie sa semnez o conventie cu fiecare persoana din bloc (membru familie, chirias,...) pt a-i putea folosi datele personale in cartea de imobil?
Nu ati inteles.
Datele din CI se pot refuza a fi furnizate de proprietar sau locatar pentru a fi trecute in cartea de imobil.
Deci, in caz de refuz nu aveti ce sa faceti.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iulie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Nume locatari pe panou Vulturudac Vulturudac Bună ziua, am niște vecini care și au șters numele de pe panoul cu locatari aflat la parterul blocului.Ei obișnuiesc sa facă mici infracțiuni și ... (vezi toată discuția)
Afisarea restanțierilor incalca gdpr? AlMaria AlMaria Afisarea restanțierilor incalca GDPR? Buna seara, îndrăznesc sa mai adresez o întrebare, în urma unei situații cu care ne confruntam: Afisarea ... (vezi toată discuția)
Protectia datelor personale Ciubotariu_Marcel Ciubotariu_Marcel intamplator am participat la un seminar privind protectia datelor personale, la care un domn a mentionat faptul ca tabele privind calculul cheltuielilor comune ... (vezi toată discuția)