Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama a pierdut actele de proprietate ale ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama a pierdut actele de proprietate ale apartamentului. Acum ea într-un azil, ce pot face pentru a scoate alte acte?

Bună ziua. Mama mea a pierdut actele de proprietate ale apartamentului. Proprietari au fost ea și tatăl me care a decedat. Nu s-a făcut moștenire după el. Ea este internata la un azil deoarece nu poate avea grija de ea singura. Îmi puteți spune ce pot face pt a scoate actele apartamentului?
Manuela Rășină, administrator
1. Depinde in ce oras este apartamentul.
2. L-au cumparat de la o alta pers fizica sau juridica?
3. Etc...

Mai multe detalii daca se poate...asa va indrumam prima pe stanga, fara sa vreau.
Bună ziua. Apartamentul este în București, sector 6, a fost cumpărat de la o alta persoana fizica.
Va adresati biroului notarial unde a fost incheiat actul, pentru eliberarea unei copii legalizate din arhiva.
Dacă nu stiti unde a fost perfectat actul, mergeți la Primărie, la taxe și impozite, unde de regulă se păstrează o copie simplă.
Buna ziua, multumesc. E necesara o procura de la notar ca sa pot scoate eu copia in numele mamei? Este internata la azil si nu se poate deplasa. De asemenea, in vederea vanzarii apartamentului, se poate vinde cu aceasta copie scoasa de la Primarie? Desigur, daca e nevoie, o legalizam la notar.
Depinde de cei de la Primărie. Însă, este posibil să aveți nevoie de procură.
Dacă mama nu are discernământ, apelați la un avocat pentru a obține o hotărâre de punere sub interdicție și una pentru desemnarea unui curator in vederea vânzării.
Nu aveti cum sa legalizati copia de la Primărie. Copiile legalizate se fac numai după original.
V-am îndrumat la Primărie pentru copie, ca să aflați unde a fost incheiat actul. Si de la notariatul respectiv să solicitați o copie legalizată dupa actul original din arhiva, pe care să o folositi la vânzare.