Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita in urma unei hotarari judecatoresti
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita in urma unei hotarari judecatoresti

In urma unui proces intentat pt recuperarea unui avans am primit castig de cauza,recurs nu a facut si perioada a expirat.
Avocatul dupa ce si a primit onorariul nu se mai depune prea mult efort. Toate comunicarile s au facut la adresa biroului avocatei. Cum trebuie procedat mai departe pt a demara executarea silita? pot legaliza comunicarea deciziei prin care am castigat procesul?
Buna seara,
Mergeti la arhiva judecatoriei dupa ce se termina vacanta judecatoreasca (dupa 01.09), solicitati sa faceti copie de pe sentinta si sa o legalizati.
Platiti o taxa de timbru de 5 lei pentru legalizarea intr-un exemplar.
Legalizati sentinta si solicitati apoi ajutorul unui executor judecatoresc daca nu va intelegeti civilizat cu cel care a pierdut.
Buna seara,

Multumesc pentru raspuns, procesul s a desfasurat in provincie, alta optiune decat sa merg acolo nu exista, prin posta nu se poate transmite?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Mergeti la arhiva judecatoriei dupa ce se termina vacanta judecatoreasca (dupa 01.09), solicitati sa faceti copie de pe sentinta si sa o legalizati.
Platiti o taxa de timbru de 5 lei pentru legalizarea intr-un exemplar.
Legalizati sentinta si solicitati apoi ajutorul unui executor judecatoresc daca nu va intelegeti civilizat cu cel care a pierdut.

Ba da, dacă aveți deja hotărârea, puteți solicita legalizarea și prin serviciul poștal, formulati o cerere de legalizare, anexați hotararea si taxa de timbru de 5 lei!
Trimiteti plicul prin serviciul postal, cu confirmare primire si continut declarat!
Pe de alta parte, arhivele functioneaza si pe perioada vacantei judecătorești, însă doar in 2 zile, de regulă!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Buna seara,
Daca aveti sentinta platiti taxa de timbru, formulati o cerere, puneti in plic si un plic autotimbrat si le trimiteti la judecatorie si ei va transmit sentinta legalizata.
Daca nu aveti sentinta atunci trebuie sa mergeti la judecatorie.
Discutati si cu avocatul, s-ar putea ca fiind si el si instantele in vacanta sa nu va fi putut raspunde.
Sunati-l dupa 01.09.2019
Multumesc pentru raspuns, stiu de la avocat ca a primit comunicarea scrisa si am si verificat si eu pe portal. Pot deci sa legalizez aceea comunicare si sa merg cu ea la executor?

gi-jane2, moderator