Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical - URGENT
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical - URGENT

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: unul dintre salariati are concediu medical de cateva luni. In luna iunie a solicitat o adeverinta pentru concediul medical. Mai exact adeverinta a fost eliberata pe data de 12 iunie. La un moment dat in adeverinta au fost trecute urmatoarele: ,, Numărul de zile de concediu medical de care persoana asigurată a beneficiat în ultimele 12/24 luni este de 77 zile, până la data de 12.06.2019 aferente fiecărei afecţiuni în parte, după cum urmează: ,, . Pe luna iunie concediul medical al salariatului a fost eliberat pe data de 20.06 incepand cu 01.06, iar la noi a ajuns pe la sfarsit de luna. Atunci cand au fost depuse certificatele lunii iunie, cei de la casa de sanatate au respins acel certifical mentionat mai sus pe motiv ca este necesar avizul medicului expert. In momentul de fata medicul expert refuza sa faca lucrul asta pe motiv ca adeverinta este gresita. si ca numai poate face nimic. Faptul ca in adeverinta a fost trecuta data de 12.06, firma neavand certificatul medical al salariatului, sa fie problema? Adica trebuia luat in calcul si zile din luna iunie fara sa fie adus acel certificat? Daca ei considera adeverinta gresita, cum de au luat-o in calcul? Cum putem rezolva problema? pt ca cei de la casa de sanatate resping toate certificatele aferente lunii iunie. Am nevoie de ajutorul dumneavoastra va roooog!
Alexandra Ilie, utilizator
Sa intelegem ca erau 77 de zile de concediu medical pana la data de 01.06.2019?
Da

ana-cer a scris:

Sa intelegem ca erau 77 de zile de concediu medical pana la data de 01.06.2019?

Cum ar trebui sa procedam ca sa putem obtine acel aviz al medicului expert?
Daca erau 77 de zile de medical pana la 01.06.2019, atunci trebuiau eliberate 2 certificate pentru luna iunie:
- primul pentru perioada 01-13.06.2019 (cu diferenta pana la 90 de zile)
- al doilea cu perioada 14-30.06.2019 - cu aviz medic expert

Nu cred ca mai puteti face ceva, e prea tarziu sa mai corecteze medicul certificatele, are si el raportarile lui catre casa de sanatate. In iulie se mai putea face ceva, dar acum e imposibil.

Va sfatuiesc ca pe viitor sa luati masuri :
- tineti evidenta exacta a concediilor medicale. Cand ati calculat salariile pe luna iunie, adica la inceputul lunii iulie, se putea rezolva problema, medicul putea sa anuleze certificatul gresit si sa le elibereze pe cele corecte. Se putea obtine inca si viza medicului expert.
- la eliberarea adeverintelor pentru concedii medicale, chiar daca le eliberati la mijlocul lunii, treceti numarul de zile de concediu medical efectuat pana la data de 1 a lunii, mai ales daca nu aveti certificate medicale din cursul lunii curente. Deci, adeverinta din 12.06.2019 trebuia sa scrie 77 de zile de concediu medical pana la data de 01.06.2019.

Pai nu au fost acordate 2 concedii medicale in luna iunie - a fost unul singur eliberat pe data de 20 iunie pentru toata luna. si in cazul asta firma risca sa piarda banii din luna iunie pe toate certificatele medicale?