Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Art. 231 NCPC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Art. 231 NCPC

Buna ziua,

In legatura cu art. 231 din NCPC, asa cum este el redactat, aliniat 1 aliniat 2, ca la cererea uneia din parti inrtgistrarea se transcrie si se comunica (probabil postal) partii pe care a cerut-o. Nu stiu daca grefiera este obligata sa transcrie toata inregistrarea care a cuprins procesul părtilor din ziua respectiva. Inregistrarile sedintei se fac electronic si stiu ca inainte, tot la cerere, puteai sa ceri inregistratea sedintei tale care iti punea la dispoziţie probabil un CD contra unei sume de bani. Ori eu nu pot fi sigur caci grefiera imi transcrie fidel tot ce apare in conţinutul inregistrarii, cu toate ca si aceasta poate fi trucata dar nu iau in consideraţie acest lucru. Desigur este vorba de neincredere. Daca aveţi cunostinta daca se poate si alternativa eliberarii la cerere a continutului electronic a dezbaterior din sedinta din care faci parte.
Aceste cereri se fac catre Presedintele Tribunalului inainte de sedinta sau dupa sedinta intr-un anumit termen. Sau trebuie mentionat verbal Presedintelui instantei inainte de inceperea dezbaterilor.

Va mulţumesc anticipat!
procesomanul, utilizator