avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silita sotie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silita sotie

Buna ziua,
Sotia este pârât intr-un proces in materie de litigii de munca. Procesul este pe numele de fata al sotiei pentru ceva ce n-ar fi facut cat timp nu era casatorita.
Eu am un apartament cumparat prin credit ipotecar inainte de casatorie dar si o masina luata in timpul casatoriei.
Ambele sunt pe numele meu.

1. Daca sotia pierde procesul se poate executa masina ?
2. Apartamentul banuiesc ca nu se poate executa deoarece este ipotecat, corect?
3. Se poate pune poprire pe salariul meu ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: leonardy44 , utilizator 11:46, 5 Octombrie 2019
depinde de suma pe care o are de plata; primul pas ar fi poprirea pe salariul sotiei,apoi bunurile;dvs nu sunteti parte din dosar pt poprire;cel m sigur consultati un executor judecatoresc din timp!

Vreau sa stiu din timp ce se poate intampla, procesul este la inceput in faza de comunicare. Luni avem intalnirea cu avocatul si doresc sa fiu informat

trebuie sa stiti valoarea pe care o are de plata sotia;
executorul stie exact care sunt procedurile pt ca in baza hotararii judecatoresti el actioneaza pt recuperarea debitului;


Valoarea pretinsa este undeva in jur de 148.000 lei
este valoare mare ...nu e doar poprirea cred ca vor fi si bunurile.... executate

Alte discuții în legătură

Executare silita emoke1 emoke1 Buna ziua, am o intrebare; daca sotia mea inainte de căsătorie a avut o firma care avea datorii si acum a primit de la finante titlu executor , întrebarea ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobil pentru credit de nevoi personale leonidaas76 leonidaas76 am executare silita in derulare pentru un credit de nevoi personale, valoarea creantei fiind de 75 000 ron (dobanzi , penalitati. cheltuieli de ... (vezi toată discuția)
Obligatiile sotului/sotiei in relatia cu banca a debitorului ilincamo ilincamo Buna ziua, Sotul doreste sa contracteze un credit cu ipoteca, in acest caz bancile solicitand ca sotia sa semneze si ea contractul de ipoteca \\"pentru luare ... (vezi toată discuția)