Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silita sotie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silita sotie

Buna ziua,
Sotia este pârât intr-un proces in materie de litigii de munca. Procesul este pe numele de fata al sotiei pentru ceva ce n-ar fi facut cat timp nu era casatorita.
Eu am un apartament cumparat prin credit ipotecar inainte de casatorie dar si o masina luata in timpul casatoriei.
Ambele sunt pe numele meu.

1. Daca sotia pierde procesul se poate executa masina ?
2. Apartamentul banuiesc ca nu se poate executa deoarece este ipotecat, corect?
3. Se poate pune poprire pe salariul meu ?

Multumesc
depinde de suma pe care o are de plata; primul pas ar fi poprirea pe salariul sotiei,apoi bunurile;dvs nu sunteti parte din dosar pt poprire;cel m sigur consultati un executor judecatoresc din timp!

Vreau sa stiu din timp ce se poate intampla, procesul este la inceput in faza de comunicare. Luni avem intalnirea cu avocatul si doresc sa fiu informat

trebuie sa stiti valoarea pe care o are de plata sotia;
executorul stie exact care sunt procedurile pt ca in baza hotararii judecatoresti el actioneaza pt recuperarea debitului;

Valoarea pretinsa este undeva in jur de 148.000 lei
este valoare mare ...nu e doar poprirea cred ca vor fi si bunurile.... executate