Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sponsorizare și redirecționare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sponsorizare și redirecționare

Sunt PFA în regim real și cu TVA; am depus declaratia unica pe 2019, nu am facut sponsorizare si nu am redirectionat cei 2%.
Vreau sa va intreb, mai pot redirectiona si sponsoriza de acum incolo pentru anul 2019?

Mai pot face aceste doua lucruri? (Sponsorizare si redirectionare).
Exista posibilitatea sa fac un amendament la declaratia unica pe anul 2019?

Din câte știu eu:
- redirectionarea e 2% din impozitul datorat
- Sponsorizarea e 5% din venitul brut. Si pot sa o deduc din cheltuieli
E corect?
Mulțumesc
Declaratia unica (DU) pentru 2019 cu venitul realizat si contributiile si impozitul datorate are termen de depunere 15.03.2020.

Pana la 31.12.2019 puteti face sponsorizarea si pana la 15.03.2020 puteti decide cui sa dati cei 2% din impozit.
Eu am făcut deja declarația unică pe 2019, și am trimis-o pe eguvernare.ro.
Știți dacă pot să adaug modificările pentru sponsorizare și pentru redirecționare?
În declarația pe care am depus-o deja nu am specificat aceste lucruri.
Mulțumesc.
Ati făcut deja declarația unică pe 2019, și ati depus-o cu valorile estimate pentru 2019. Si nici nu puteati sa optati sa directionati bani catre un anumit ong, asa cum deja vi s-a raspuns anterior. Cand o sa trebuiasca sa depuneti declaratia unica cu valorile efectiv realizate la venituri si cheltuieli in 2019, pana la 15.03.2020 puteti decide cui sa dati cei 2% din impozitul pe venitul din activitatile independente.
Doar pana la 31.12.2019 puteti face cheltuiala cu sponsorizarea.
.
george-neagu, moderator
Am înțeles!
Pot să fac acum sponsorizare, și redirecționare.
Nu contează că am făcut declarația unică pe 2019 și nu am trecut nimic.
Dar anul viitor, trebuie să specific ce am făcut cu cei 2% și cu donația 5%. Tot în declarația unică trebuie specific? (pentru 2020). Sau există alt document?

Eu doresc să ajut o persoană, cu bani, în scopul de a face studii, fie în România, fie în Marea Britanie, nu se știe exact.

Am înțeles din câteva articole de pe internet, că există posibilitatea de a acorda de burse private, deductibile 5% din venitul brut.
Credeți că aș putea acorda o asemenea bursă respectivului student, iar apoi să imi scad 5% din venitul brut?
Nu știu, în caz că studiile vor fi în Marea Britanie, e ok că se desfășoară pe teritoriul altei țări?
Credeți că i-aș putea dona, pur și simplu, iar apoi să nu specific faptul că studiile s-ar putea efectua în altă țară?
Trebuie să fac contract prin ONG?
Nu știu în ce măsură merită efortul... Calculez bine?
- 5% din venitul brut
- impozitul ar fi 10% din 5%
Deci dacă aș face donație formală, cu acte mi-aș salva 0,5% din venitul brut, față de cazul în care i-aș transfera pur și simplu în cont, fără să mai completez vreo declarație, și fără să semnez tot felul de acte, nu știu exact ce am de semnat pentru că nu am mai făcut până acum.

Mulțumesc.
Petrovic, utilizator
Cei 2% pe CNP se redirectioneaza de ANAF catre ONG specificata in DU. Impozitul se plateste integral.

Donatia facuta pe CUI poate sa fie oricat de mare, dar este cheltuiala deductibila in limita a 5% din venitul net (egal cu venitul brut din care se scad cheltuielile deductibile, altele decat donatia).