avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Aplicare hotărâre judecătorească
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Aplicare hotărâre judecătorească

Bună seara. As dori sa știu când se pune în aplicare o hotărâre judecătorească. De la data comunicării (când o primești acasă), când primești o poza cu hotărârea după net sau când o primește doar una dintre părți. Mulțumesc

Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 14:55, 27 Noiembrie 2019
Buna seara,
Dupa legalizare.
Legalizarea se face dupa ce aceasta ajunge acasa cu posta si a trecut termenul de atacare.
Daca este vorba despre o hotarare data intr-o cale de atac atunci dupe ce sentinta si hotararea au fost legalizate.
Luati loegatura cu un avocat sa va explice, in speta dumneavoastra expres, cand incepe sa se aplice sentinta.
Daca partea care a pierdut nu vrea sa o respecte se poate apela la un executor judecatoresc.
Daca este vorba despre plata unor drepturi cu executare lunara (pensie de intretinere), e de preferat sa o puneti in aplicare deindata pentru ca sa nu fiti obligat sa platiti mai multi bani o data.
buna dimineata
în hotărâre este vorba despre programul de vizită pentru un minor.
hotarârea nu a fost comunicată, nu este definitivă, se poate pune în aplicare hotărârea ?(adică tatăl poate să ia minorul la el conform programului stabilit)
vă mulțumesc
Da, poate. de fapt, un parinte isi poate vizita copilul si fara o hotarare, hotarare se pronunta doar in situatia in care nu este lasat de celalalt parinte.
Hotararea este definitiva cf. art. 448 alin. 1 pct. 1, de drept definitiva de la data la care instanta a pronuntat-o.
tatăl a luat copilul de cate ori a vrut, dar tot el a deschis proces pentru program de vizita. procesul s-a incheiat, hotărârea are termen de contestație 30 de zile de la comunicare, dar nu a fost comunicată, iar tatăl vrea să pună în aplicare hotărârea. Poate să facă acest lucru?
vă mulțumesc
Am inteles, v-am raspuns mai sus. Era bine sa fi negociat. Oricum, acum nu mai conteaza.
Nu exista contestatie la aceasta cauza. Ca e atacabila, asa e, dar e si executorie.

Alte discuții în legătură

Pronuntare irevocabila doar pe divort... gigelas gigelas Buna seara, - In urma unui proces de divort cu incredintarea minorului mamei,instanta s-a pronuntat irevocabil pe desfacerea casatoriei. - Dar,a dat ... (vezi toată discuția)
Tatal ia copilul in vizita fara voia mamei - consecinte mdcc mdcc Buna seara,vreau sa ajut pe cineva si va cer ajutorul dumneavoastra.Are o hotarare la un ordin de protectie prin care ii este recunoscut faptul ca autoritatea ... (vezi toată discuția)
Sunt în proces pentru custodie cu tatăl copilului. mă poate obliga cineva să i-l dau până sentința nu e definitivă? Irinaileana28 Irinaileana28 Sunt in proces cu tatăl copilului pentru custodia copilului. Prima instanta a hotărât ca copilul sa stea la mine si tatălui drept de vizita primul si al ... (vezi toată discuția)