Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Aplicare hotărâre judecătorească
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Aplicare hotărâre judecătorească

Bună seara. As dori sa știu când se pune în aplicare o hotărâre judecătorească. De la data comunicării (când o primești acasă), când primești o poza cu hotărârea după net sau când o primește doar una dintre părți. Mulțumesc

Buna seara,
Dupa legalizare.
Legalizarea se face dupa ce aceasta ajunge acasa cu posta si a trecut termenul de atacare.
Daca este vorba despre o hotarare data intr-o cale de atac atunci dupe ce sentinta si hotararea au fost legalizate.
Luati loegatura cu un avocat sa va explice, in speta dumneavoastra expres, cand incepe sa se aplice sentinta.
Daca partea care a pierdut nu vrea sa o respecte se poate apela la un executor judecatoresc.
Daca este vorba despre plata unor drepturi cu executare lunara (pensie de intretinere), e de preferat sa o puneti in aplicare deindata pentru ca sa nu fiti obligat sa platiti mai multi bani o data.
buna dimineata
în hotărâre este vorba despre programul de vizită pentru un minor.
hotarârea nu a fost comunicată, nu este definitivă, se poate pune în aplicare hotărârea ?(adică tatăl poate să ia minorul la el conform programului stabilit)
vă mulțumesc
Da, poate. de fapt, un parinte isi poate vizita copilul si fara o hotarare, hotarare se pronunta doar in situatia in care nu este lasat de celalalt parinte.
Hotararea este definitiva cf. art. 448 alin. 1 pct. 1, de drept definitiva de la data la care instanta a pronuntat-o.
tatăl a luat copilul de cate ori a vrut, dar tot el a deschis proces pentru program de vizita. procesul s-a incheiat, hotărârea are termen de contestație 30 de zile de la comunicare, dar nu a fost comunicată, iar tatăl vrea să pună în aplicare hotărârea. Poate să facă acest lucru?
vă mulțumesc
Am inteles, v-am raspuns mai sus. Era bine sa fi negociat. Oricum, acum nu mai conteaza.
Nu exista contestatie la aceasta cauza. Ca e atacabila, asa e, dar e si executorie.