avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Masina inmatriculata in Romania
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Masina inmatriculata in Romania

Buna tuturor. As avea nevoie de informatii. Eu am plecat din tara cu masina mea inmatriculata in Romania. Acum a trecut ceva timp si actele iau expirat,referitor la itp,asigurare . In tara nu ma intorc prea curand,masina am dato la un centru de masini,un fel de fier vechi. Am copii dupa actele masini,si am si o dovada de la acel centru ca leam dat masina. As dori sa o radiez si sa nu mai platesc i pozit pe ea. Ce pot face,tinand cont ca in tara nu ma intorc prea curand
Buna ziua,

Puteți solicita unei alte persoane sa se ocupe de acest demers sau puteți apela la un avocat in vederea efectuării demersurilor.

Documentele necesare in vederea radierii sunt:
a) Cererea solicitantului; Cerere radiere (descarcă)
b) Certificatul de înmatriculare;
c) Actul de identitate al solicitantului în original şi copie;
d) Plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
e) Cartea de identitate a vehiculului în original şi copie;
f) Documentul care atestă dezmembrarea, casarea sau predarea unei unităţi specializate în vederea dezmembrării;
g) Fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent teritorial (D.I.T.L.), sau certificatul de atestare fiscală. Fişă înmatriculare
h) Certificat de radiere
i) În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora;
j) Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea

Buna ziua,

Puteți solicita unei alte persoane sa se ocupe de acest demers sau puteți apela la un avocat in vederea efectuării demersurilor.

Documentele necesare in vederea radierii sunt:
a) Cererea solicitantului; Cerere radiere (descarcă)
b) Certificatul de înmatriculare;
c) Actul de identitate al solicitantului în original şi copie;
d) Plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
e) Cartea de identitate a vehiculului în original şi copie;
f) Documentul care atestă dezmembrarea, casarea sau predarea unei unităţi specializate în vederea dezmembrării;
g) Fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent teritorial (D.I.T.L.), sau certificatul de atestare fiscală. Fişă înmatriculare
h) Certificat de radiere
i) În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora;
j) Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea

Eu mai am doar copii dupa actele masinii si un act din care rezulta ca masina sa predat la fier vechi
si placutele de inmatriculare unde sunt?
Pai am zis ca am dat masina cu totul inclusiv cu placutele de inmatriculare. Deci eu ce mai am de la masina sunt copii dupa actele masinii si o dovada ca am dat masina acolo. Atat

Alte discuții în legătură

Radiere Georgica112 Georgica112 Bună ziua. Am avut o dacie veche din 1998 anul fabricației, am dus-o la un centru de fier vechi tăiată în bucăți acolo mi sa eliberat o adeverinta cu ... (vezi toată discuția)
Radiere din circulatie CeliaMariana CeliaMariana Buna seara! Cum pot radia un autoturism pe care nu l-am înmatriculat pe numele meu? Mentionez ca am actele in original ale masinii si contract de vanzare ... (vezi toată discuția)
Remat dacia 1300 alecumihai alecumihai Buna ziua. As avea cateva lamuriri in legatura cu radierea unei masini, scoaterea ei din evidentele politiei si primariei. Mai exact, am o Dacia 1300, a ... (vezi toată discuția)