Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Successiune, iesirea din indiviziune si vanzare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Successiune, iesirea din indiviziune si vanzare?

Suntem trei surori am mostenit toate trei casa parinteasca dupa moartea parintilor nostri .Sora mijlocie pe o parte din curte a ridicat fundatia unei case de cand ai nostri erau in viata.Doua din noi vrem sa vindem partea noastra in schimb cea care are fundatia nu vrea sa vanda dar vrea toata casa(avand doua apartamente s-a mutat la curte si impedica vanzarea tot)Eu stau in chirie si in septembrie imi scade contractul si vreau sa vand partea mea Va rog spuneti-mi cum post face?!
Manuela Rășină, administrator
In cazul in care nu va înțelegeți pt a dezbate succesiunea și realiza partajul la notar singura soluție este instanta.Bunul poate sa fie atribuit uneia dintre părți cu obligatia de a despagubi celelalte surori sau în cazul în care nimeni nu dorește atribuirea se va scoate la licitație
Contactați un av pt o discuție privind variante legale,costuri ,durata estimată de soluționare etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Va multumesc mult
Eu stau in chirie si in septembrie imi scade contractul si vreau sa vand partea mea

Cert e ca nu va rezolvati problema pana atunci, e de lunga durata, asa ca va trebuie sa va cautati alta chirie sau sa reinnoiti contractul.
gi-jane2, moderator
Stimata doamna,

Daca survin disensiuni, in procedura dezbaterii succesorale, respectiv a partajarii, va puteti adresa instantei de judecata.

Instanta de judecata poate dispune atribuirea imobilului unuia dintre coindivizari, in sarcina acestuia, insa, instituindu-se o obligatie de despagubire, prin remiterea unei sulte, o suma de bani stabilita cu titlu de despagubire.

Tranzactia (invoiala, intelegerea , acordul partilor litigante ) poate sa aiba loc oricand pe parcursul litigiului dedus judecatii.

Aceasta este consfintita intr-o hotarare de expedient .

Prin tranzactia judiciara sunt stinse pretentiile partilor, au loc , in speta, concesii reciproce.

Tranzactia poate preintimpina un litigiu, ori il poate stinge pe cel aflat pe rolul instantelor de judecata, in orice etapa procesuala.

Succes in demersurile pe care doriti sa le initiati!

av.STOICA IOANA.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc mult.Stiti ce se intampla?!Sora mea cea care nu vrea sa vanda detine si documentele casei,si de fiecare data face un mare scandal sa le arate sau sa le aduca la notar sau unde ne trebuiesc.Are dreptul sa faca asa ceva?!