Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... LITIGIU ASOCIATI SRL
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

LITIGIU ASOCIATI SRL

buna ziua,
sunt in urmatoarea situatie , ptr care va rog sa ma sfatuiti ce sa fac:
am fost asociat majoritar ( 2 asociati) in srl de la infiintare 2005 pana in 2014. In 2014 a iesit asociatul minoritar cesionand unei alte persoane actiunile sale, apoi eu am cesionat actiunile mele celui nou venit, pastrand doar 2 actiuni ( 10%) el detinand restul de 98 de actiuni ( 90%) devenind astfel majoritar si numit administrator. I-a expirat mandatul anul trecut. NU a fost numit alt admin , nu s-au depus situatii financiare/bilanturi din 2015, Anaf a declarat inactiva firma. Firma a achizitionat in 2014/2015 prin credit bancar o autoutilitara, creditul a fost achitat integral. Inca din prima zi cand a fost achizitionata autoutilitara noul admin a luat-o la adresa lui de domicilu in Giurgiu ( firma avand sediu social in Bucuresti, la adresa mea de domiciliu, prin contr de comodat care a expirat in oct 2019). Eu nu mai am nicio legatura cu aceasta firma , in afara celor 2 parti sociale din acte pe la ORC. Am notificat ORC de expirarea sediului social, desi s-a pronuntat judecatorul cu ADMITE mentiunea de expirare a sediului social de la adresa mea, pe site ORC NU s-a facut corectia iar eu primesc si deja ma simt hartuita de anaf - tot felul de somatii si notificari privind restante de plata ale firmei , acestea fiind impozitele ptr masina respectiva neplatite de administrator. Am incercat in repetate randuri sa iau legatura cu asociatul majoritar in cauza, NU raspunde la telefon, i-am trimis notificari scrise, NU raspunde si mai nou nu le mai ridica de la posta sau refuza primirea de la postas, i-am trimis inclusiv prin executor judecatoresc somatie sa rezolve datoriile catre buget si taxe, sa rezolve obligatia depunerilor situatiilor financiare, a sediului social expirat, etc. NU a facut nimic . Doresc sa ies din toata situatia asta, dar nu stiu cum, as vrea sa fac o plangere penala impotriva asociatului , as da o declaratie notariala ca renunt fara pretentii la cele 2 parti sociale in favoarea asociatului majoritar si sa o depun la ORC, l-as chema in judecata ptr ca altfel refuza orice comunicare, desi cred ca 99% nici citatiei judecatoriei nu ar da curs sa se prezinte, va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa procedez ca sa ies definitiv si irevocabil din aceasta firma si din aceasta situatie ? Adaug si ca am trimis la ANAF rezolutia de la ORC prin care a fost admisa mentiunea privind expirararea sediului social si acum tot ce trimiteau pe numele firmei la adresa mea /a sediului social, acum trimit pe numele meu ca pers fizica la adresa mea de domiciliu, efectiv sunt hartuita si nefiind eu administrator , nu am drepturi de niciun fel si nu stiu cum sa rezolv, oricum nu doresc sa platesc eu datoriile respective , intrucat asociatul efectiv a luat masina aceea din prima zi cand a fost cumparata si a folosit-o exclusiv in interes personal, tinand-o numai la adresa lui din Giurgiu, eu fiind in Bucuresti, eu nici macar nu am mai vazut de atunci masina si nici pe asociat, care, asa cum v-am spus, NU raspunde la telefon si refuza orice alta comunicare.
multumesc frumos ptr amabilitate si ptr timpul acordat.
Maria Adriana Marinescu, Consultant resurse umane
Buna ziua,

Va puteti retrage din SRL in urmatoarele situatii: in cazurile prevazute de actul constitutiv, cu acordul celorlalti asociati sau prin hotarare judecatoreasca pentru motive temeinice.
Ar trebui sa faceti demersurile necesare retragerii dvs. din SRL tinand seama si de prevederile actului constituitiv cat mai repede pentru a nu va trezi implicat, chiar si in prezenta unui procentaj mic ca al dvs. in savarsirea unor infractiuni sau sa vi se ceara atragerea raspunderii.
Faptul ca asociatul majoritar nu se prezinta la instanta nu va impiedica sa cereti si sa obtineti retragerea dvs. din societate.
Multumesc frumos ptr raspuns, Va rog spuneti-mi care ar putea fi considerate motive temeinice ptr retragere prin hotarare judecatoreasca si daca ar fi utila (in fata ORC ) o declaratie notariala prin care sa renunt total la cele doua parti sociale cu t0t ce implica asta. multumesc.
Motivele temeinice pot fi reprezentate inclusiv de neintelegerile dintre asoxiati deci situatia descrisa de dvs. dovedita cu acte va fi suficienta. Prin hotarare se va stabili si plata contravalorii partilor dvs sociale catre asociatul ramas, declaratia depusa la ONRC nu va ajuta in acest caz.
Va multumesc frumos, o ultima rugaminte, va rog frumos, imi puteti indica temeiul legal de la care sa pornesc retragerea din societate ptr motivele temeinice indicate ? Multumesc, cu aleasa consideratie.
Art 226 din Legea 31/1990