Forum Discuţii juridice Executare silită comunicare poprire BEJ - nu exista decizie/dosar la ...
Discuție deschisă în Executare silită

comunicare poprire BEJ - nu exista decizie/dosar la Judecatorie

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: daca cineva primeste o notificare de poprire de la BEJ, pentru un credit facut in anul 2005, cesionat catre un recuperator de creante ( anul 2013 apare la nr de dosar BEJ), unde si cum se poate face contestatie? Nu exista o hotarare data de o Judecatorie in acest sens, doar dispunerea de poprire trimisa de BEJ la angajator. Este legala? Poate face contestatie?
MUltumesc mult!
Notsure, utilizator
De unde știți că executorul n-are încuviințarea instanței pentru executare silită`? Ați verificat pe Portalul instanțelor`?
am verificat si nu am gasit si nici nu a atasat-o angajatorului alaturi de adresa prin care dispune poprirea.
Poate este dosar mai vechi sau pur si simplu este o eroare a site-ului. In mod normal executorul trebuia sa ataseze si incuviintarea executarii silite. Depuneti contestatie in termen de 15 zile de la data la care ati luat la cunostinta de executare.
unde sa depuna contestatia?
La Judecătoria de domiciliu se depune contestația. Dar dacă există la dosarul execuțional încuviințarea instanței, vi se va respinge acțiunea. Trebuie verificat prima dată dosarul execuțional.
Dapix, utilizator