Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Considerare ca executata a pedepsei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Considerare ca executata a pedepsei

Buna ziua!
In situatia in care o persoana este condamnata la pedeapsa de 1 an si 10 luni inchisoare dar, in temeiul art. 91 Cod penal, se suspenda sub supraveghere executarea pedepsei aplicate inculpatului, pe durata unui termen de supraveghere de 3 ani, calculat de la data ramanerii definitive a hotararii, cand este considerata ca executata pedeapsa inchisorii, dupa un an si 10 luni sau dupa 3 ani? Multumesc frumos!
Dupa expirarea termenului de supraveghere, in masura in care in interiorul acestui termen nu apar alte condamnari.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Dacă-mi permiteți, o nouă lămurire... Daca există și o pedeapsă accesorie atunci se consideră suspendată și această pedeapsă pe perioada suspendării sub supraveghere a pedepsei cu închisoarea?
Care ar fi acea pedeapsa accesorie?
Ca pedeapsa accesorie se interzice exercitiul dreptului de a fi ales in autoritatile publice sau in alte functii publice, al dreptului de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat, pe durata executarii pedepsei rezultante.
Multumesc frumos pentru rabdare si intelegere!
Art. 68 CPP
(1) Executarea pedepsei interzicerii exercitării unor drepturi începe:

b) de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

bep a scris:

Ca pedeapsa accesorie se interzice exercitiul dreptului de a fi ales in autoritatile publice sau in alte functii publice, al dreptului de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat, pe durata executarii pedepsei rezultante.
Multumesc frumos pentru rabdare si intelegere!