Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere sub influenta substantelor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere sub influenta substantelor

Buna ziua,o nelamurire as avea si sper sa ma puteti lamuri.Am fost depistat conducand sub influenta cannabisului.Nelamurirea mea este, am avut o condamnare cu executare si nu am apucat sa fac reabilitarea.O sa primesc executare din nou?din cauza ca nu sunt reabilitat
S-a implinit termenul de reabilitarea?
Se implineste anul acesta in august.
Avocatul meu spune ca pot obtine amânarea aplicării pedepsei.se poate?pentru ca eu ce am citit am inteles ca nu as beneficia.1) Instanța poate dispune amânarea aplicării pedepsei, stabilind un termen de supraveghere, dacă sunt întrunite următoarele condiții:
a) pedeapsa stabilită, inclusiv în cazul concursului de infracțiuni, este amenda sau închisoarea de cel mult 2 ani;
Jurisprudență, Reviste (4)

b) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii, cu excepția cazurilor prevăzute în art. 42 lit. a) și lit. b) sau pentru care a intervenit reabilitarea ori s-a împlinit termenul de reabilitare;
Imi poate spune cineva va rog frumos?
Daca ati savarsit o noua infractiune in termenul de reabilitare, nu va puteti reabilita, este una din conditii.