Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REDUCEREA PROGRAMULUI DE LUCRU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REDUCEREA PROGRAMULUI DE LUCRU

Buna ziua! Va solicit daca se poate o clarificare. In conditiile actuale, societatea ar vrea sa ia hotararea de a trece la reducerea programului de lucru de la 5 zile la 4 zile incepand cu 01.04.2020. Daca prima sapatamana
este formata doar din 3 zile ale lunii aprilie se poate aplica reducerea unei zile. De asemenea se pot cumula zilele de reducere a programului intr-o singura sapatamana a lunii, aferent intregii luni??? Multumesc!
Potrivit C.mun. : In cazul reducerii temporare a activitatii, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, pe perioade care depasesc 30 de zile lucratoare, angajatorul va avea posibilitatea reducerii programului de lucru de la 5 zile la 4 zile pe saptamana, cu reducerea corespunzatoare a salariului, pana la remedierea situatiei care a cauzat reducerea programului, dupa consultarea prealabila a sindicatului reprezentativ de la nivelul unitatii sau a reprezentantilor salariatilor, dupa caz.

In speta, se poate decide reducerea programului de lucru de la 5 zile la 4 zile , incepand cu 01.04.2020.
Astazi are loc intalnirea cu sindicatul reprezentativ, care intelegem ca va fi de acord, dar vroiam sa cumulam cele 4 zile pe luna intr-un singur calup, cu reducerea salariului evident, fara a le mai defalca pe saptamani si nu stim daca este corect si se poate! Multumesc!
Asa cum am spus, se poate incepand cu 01.04.2020...
Multumesc frumos!
In aceasta situatie ziua libera trebuie suspendata in Revisal sau pur si simplu nu se mai plateste?