Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fără preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fără preaviz

Bună ziua,
Aș dori să știu dacă îmi pot depune demisia fără preaviz, pe motiv că nu am protecția muncii făcută și nici nu mi s-a făcut medicina muncii? S-ar putea invoca faptul că eu știind lucrurile astea,era corect să îmi dau demisia de mai mult timp?
In speta,puteti demisiona fara preaviz.
Ok, dar oare ar putea să mă dea in judecată?
Numai daca ati creat un prejudiciu angajatorului va poate actiona in judecata pentru recuperarea acestuia.
Adică în situația în care eu sunt singura angajată rămasă, ei ar putea susține că activitatea e afectată prin plecarea mea? Atunci nu ar mai avea importanță că nu am medicina muncii și nici protecția muncii?
Da, poate susține asa ceva..

De cand sunteti angajată?