avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fără preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fără preaviz

Bună ziua,
Aș dori să știu dacă îmi pot depune demisia fără preaviz, pe motiv că nu am protecția muncii făcută și nici nu mi s-a făcut medicina muncii? S-ar putea invoca faptul că eu știind lucrurile astea,era corect să îmi dau demisia de mai mult timp?
Cel mai recent răspuns: LaurLucreția , utilizator 10:09, 5 Aprilie 2020
In speta,puteti demisiona fara preaviz.
Ok, dar oare ar putea să mă dea in judecată?
Numai daca ati creat un prejudiciu angajatorului va poate actiona in judecata pentru recuperarea acestuia.
Adică în situația în care eu sunt singura angajată rămasă, ei ar putea susține că activitatea e afectată prin plecarea mea? Atunci nu ar mai avea importanță că nu am medicina muncii și nici protecția muncii?
Da, poate susține asa ceva..

De cand sunteti angajată?

Alte discuții în legătură

Demisie Ghindoc Ghindoc Mă puteți ajuta cum sa specific Intr o demisie faptul că șefa mea îmi baga bani lipsa pe gât și mă face hot (vezi toată discuția)
Model demisie Adel1985 Adel1985 Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un model de,demisie si daca pot trece in demisie si motivul.multumesc (vezi toată discuția)
Cerere de demisie Kukucsi Kukucsi Buna ziua,vag rog sa-ma ajutati cu un model de Cerere demisie .Dupa un ani de concediu fara plata vreau sa demisionez.Va rog sa- ma ajutati cu un model de ... (vezi toată discuția)