Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Reevaluare imobilizari corporale tratament fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Reevaluare imobilizari corporale tratament fiscal

Buna ziua,
La 31.12.2019 realizam a doua reevaluare pentru o imobilizare corporala - societate platitoare de impozit pe profit. Avem urmatoarea situatie:
Valoare contabila 31.12.N lei 15,000.000
Surplus din reevaluare lei 8.000.000
Valoare justa N lei 23,000.000
Amortizare cumulata N+N+1 lei 9,000.000
Valoare contabila neta N+1 lei 14,000.000
Valoare justa reevaluare la N+1 lei 11.000.000
Diferenta negativa din reevaluare lei 3.000.000
Sold cont 105 "Rezerve reevaluare" lei 5.000.000
Intrebare: Avand o depreciere a activului cu 3 mil lei, amortizarea calculata la noua valoare de 11 mil lei este deductibila fiscal? Daca nu, la ce valori calculez amortizarea contabila si cea fiscala?
Operand in contul 105 scaderea de 3 mil ce se va intampla cu soldul de 2 mil lei ramas? Daca se trece pe cheltuiala, este nedeuctibila fiscal?
Ce se intampla cu sumele transferate pana la reevaluare in contul 1175?

Multumesc
bronfulici, utilizator