Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notificare vecin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notificare vecin

Buna ziua. Locuiesc, la parter, intr-un bloc construit în 1963 in Municipiul Oltenita.
Datorita colmatarii tevii de scurgere la bucatarie am fost inundat de nenumarate ori de vecinii de la etajele superioare. Am discutat cu ei si au fost de acord cu înlocuirea ţevii de scurgere si de alimentare cu apa rece, in mod formal. Am schimbat tevile pana la etajul 1 inclusiv. Lucrarea s-a oprit la etajul 2 pentru ca ei vor sa aiba apă si sa foloseasca chiuveta de la bucatarie. Firma care a venit la noi sa lucreze a cerut un anume pret pe care cei de deasupra initial au vrut sa il suporte dar acum refuza. Apa rece este oprita momentan pentru ca nu s+a realiyat racordarea intre noua teava de ppr si vechea teava de otel, fiind imposibil din PDV tehnic de realizat. Vecinii insista sa fie racordati fara a face alte lucrari de reparatii. Ce ma intereseaza pe mine este cum să concep o scrisoare prin care sa ii instiintez ca daca nu remediaza lucrarea voi fi nevoit sa opresc apa rece. Ei au dreptul la apa dar si eu am dreptul la un trai decent. Poate ma ajutati cu un sfat cum sa întocmesc o astfel de notificare.
In orasul Oltenita nu exista asociatii de locatari. Sunt asigurat dar pana primesc despagubirile sun inundat din nou. Cu multumiri anticipate!
Angel Mariana, utilizator