Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Autoturism strain cu asigurare romaneasca?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Autoturism strain cu asigurare romaneasca?

Este valabila o asigurare facuta in Romania pentru un autoturism inmatriculat in Austria?
Asigurarea obligatorie RCA(cred ca la aceasta va referiti)se poate incheia pe perioade de cate o luna,dar nu mai mult de trei luni pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in alte state ,pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii in Romania.
Nu se fac asiguarari in Romania numai pentru autoturisme inmatriculate in Romania. Asigurarea auto se face pe masina in tara unde aceasta este inmatriculata.
manuelabernat a scris:

Nu se fac asiguarari in Romania numai pentru autoturisme inmatriculate in Romania. Asigurarea auto se face pe masina in tara unde aceasta este inmatriculata.

Incerc sa anagramez/completez:
1.in Romania se fac asigurari Nu numai pentru autovehicule inmatriculate in Romania.
2.Asigurarea de raspundere civila auto se face pentru autovehicul, in tara unde acesta este inmatriculat, sau in Romania, pe perioade de cate o luna, dar nu mai mult de 3 luni pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in alte state, pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii.
odata eliberat un astfel de document de asigurator, acesta va produce efecte juridice si , in caz de accident, firma de asigurari va putea fi obligata sa achite despagubirile.
sdianaviolina a scris:

odata eliberat un astfel de document de asigurator, acesta va produce efecte juridice si , in caz de accident, firma de asigurari va putea fi obligata sa achite despagubirile.

Foarte buna precizarea, pentru a nu se intelege ca vorbim de altceva si nu de polita RCA.=D>