avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Autoturism strain cu asigurare romaneasca?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Autoturism strain cu asigurare romaneasca?

Este valabila o asigurare facuta in Romania pentru un autoturism inmatriculat in Austria?
Cel mai recent răspuns: Insurance Logistics Team , Consultant asigurari 11:59, 6 Ianuarie 2012
Asigurarea obligatorie RCA(cred ca la aceasta va referiti)se poate incheia pe perioade de cate o luna,dar nu mai mult de trei luni pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in alte state ,pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii in Romania.
Nu se fac asiguarari in Romania numai pentru autoturisme inmatriculate in Romania. Asigurarea auto se face pe masina in tara unde aceasta este inmatriculata.
manuelabernat a scris:

Nu se fac asiguarari in Romania numai pentru autoturisme inmatriculate in Romania. Asigurarea auto se face pe masina in tara unde aceasta este inmatriculata.

Incerc sa anagramez/completez:
1.in Romania se fac asigurari Nu numai pentru autovehicule inmatriculate in Romania.
2.Asigurarea de raspundere civila auto se face pentru autovehicul, in tara unde acesta este inmatriculat, sau in Romania, pe perioade de cate o luna, dar nu mai mult de 3 luni pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in alte state, pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii.
odata eliberat un astfel de document de asigurator, acesta va produce efecte juridice si , in caz de accident, firma de asigurari va putea fi obligata sa achite despagubirile.
sdianaviolina a scris:

odata eliberat un astfel de document de asigurator, acesta va produce efecte juridice si , in caz de accident, firma de asigurari va putea fi obligata sa achite despagubirile.


Foarte buna precizarea, pentru a nu se intelege ca vorbim de altceva si nu de polita RCA.=D>

Alte discuții în legătură

Rca - auto romanesc pe masina de anglia ContSters294253 ContSters294253 Bua ziua.Am o masina cu numar de anglia.recent i-am facut omologare , in RAR, si itp-ul si ma intereseaza daca pot incheia asigurare auto romaneasca.Va ... (vezi toată discuția)
asigurare obligatorie de raspundere civila pentru autovehicul inmatriculat in sua cosmin_seattle cosmin_seattle AR PUTEA CAREVA SA MA AJUTE SI PE MINE SA IMI SPUNA CUM FAC SA PUN ASIGURAREA OBLIGATORIE PE O MASINA CARE ESTE INSCRISA IN AMERICA? DIN CATE AM AFLAT PAA ... (vezi toată discuția)
Polita asigurare rca autoturism leasing biti biti Buna ziua, Avem un autoturism cu contract de leasing pe firma care se incheie la data de 30 oct 2013 , polita de asigurare RCA actuala este valabila ... (vezi toată discuția)