avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Dosar inscriere gradinita respins
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Dosar inscriere gradinita respins

Buna seara,
Avand 1 copil la gradinita care a trecut acum in grupa mare, este legal sa fie refuzata cererea de inscriere a fratiorului in grupa mica pe motiv ca la 31 august nu are 3 ani impliniti?
Mentionez ca la data de 14 septembrie, cand incepe gradinita, cel mic va avea 3 ani impliniti.
Nu am gasit in lege obligativitatea implinirii varstei de 3 ani pana la data de 31 august.
Multumesc mult.

Ultima modificare: Vineri, 28 August 2020
AdrianBarbu, utilizator

Alte discuții în legătură

Discriminare in procedura de inscriere in invatamantul prescolar tmike11 tmike11 Problema intampinata este faptul ca gradinitele din municipiul Bucuresti refuza inregistrarea cererilor de inscriere a copiilor care implinesc 3 ani in anul ... (vezi toată discuția)
Gradinita copil de 2 ani si 8 luni stircu stircu In luna august 2019 mi-am inscris copilul la o gradinita cu program normal. Desi atunci copilul avea 2 ani si 8 luni a fost acceptat pentru a fi primit la ... (vezi toată discuția)
Inscriere grădinița și școală. bună seara! ma numesc botez și copilul meu împlinește anul ... botezclaudia botezclaudia Bună seara! Ma numesc Botez și copilul meu împlinește anul viitor 6 ani pana la 31 august 2023. Din cauza pandemiei nu l-am dat la grădinița și nu aș ... (vezi toată discuția)