Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua, daca sa spunem, o firma copiaza un site, de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua, daca sa spunem, o firma copiaza un site, de la o alta ...

Buna ziua, daca sa spunem, o firma copiaza un site, de la o alta firma, si il face identic, care sunt urmarile legale? Ce poate patii firma care a copiat site-ul? Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Si cum se poate demonstra ca a fost copiat?
Ne-a contactat un domn pe whatsapp si ne-a spus sa stergem site-ul si logo-urile de pe profilele de facebook si instagram si ca ne v-a contacta avocatul site-ului respectiv cat de curand, noi le-am sters imediat, atat site-ul cat si pozele.
~ Conținut șters la cerere ~
adica sa-l clonezi? daunele pentru clonarea propriu zisa sunt minore. daca insa in urma clonarii, 'copiatorul' desfasoara activitati comerciale ilicite, fraudeaza originalul, etc., abia atunci cresc daunele. dar si atunci e loc de negociere. site-urile serioase au metode de protectie, astfel incat fie webdesignerul trebuie sa fie foarte bun (caz in care se poate apuca de o treaba legala), fie sa fie un insider
Am copiat site-ul, era identic cu al lor + logo-ul, din cate am vazut ei nu au nici o marca inregistrata la OSIM si nici nu au copyright pe site pus, in footer nu e abosolut nimic, ei sunt o agentie de marketing digital, noi la fel.