Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Handicap Gr. 1 normal psihic refuz casatorie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Handicap Gr. 1 normal psihic refuz casatorie ingrijitor personal

Buna seara,

Ce se poate face in urmatoarea situatie ?
Persoana in cauza are grad 1 nedeplasabila dar perfect normala psihic si ar dorii sa se casatoreasca dar ingrijitorul personal, matusa, nu este de acord, Cererea de renuntare la ingrijitor se poate realiza si depune online ? Daca nu care ar fi alternativele ?

Multumesc!
daca nu e pus sub interdictie, se poate casatori oricum , nu are nevoie de acordul matusii.
daca ar avea nevoie de acordul matusii, inseamna ca e interzis si oricum nu se poate casatori.
ca e ingrijitor sau nu, matusa poate incerca sa se opuna casatoriei
Art. 285. -
(1) Orice persoană poate face opoziție la căsătorie, dacă există un impediment legal sau dacă alte cerințe ale legii nu sunt îndeplinite.

(2) Opoziția la căsătorie se face numai în scris, cu arătarea dovezilor pe care se întemeiază.
Art. 286. -
Ofițerul de stare civilă refuză să celebreze căsătoria dacă, pe baza verificărilor pe care este obligat să le efectueze, a opozițiilor primite sau a informațiilor pe care le deține, în măsura în care acestea din urmă sunt notorii, constată că nu sunt îndeplinite condițiile prevăzute de lege.

dar cum a gasit persoana cu care sa se casatoreasca daca e nedeplasabil ?
daca nu se casatoresc in scopul intemeierii unei familii, casatoria e nula.
Art. 295. -
(1) Căsătoria încheiată în alte scopuri decât acela de a întemeia o familie este lovită de nulitate absolută.

gi-jane2, moderator
Multumesc!

"dar cum a gasit persoana cu care sa se casatoreasca daca e nedeplasabil ?"

Pana la momentul exprimarii intentiei de casatorie matusa nu avea nimic impotriva asa ca cei 2 s-au putut vedea...

Se poate face sesizare scrisa catre DGASPC ? exista sectiune online pentru asta ?

Multumesc pentru raspuns.

gi-jane2 a scris:

daca nu e pus sub interdictie, se poate casatori oricum , nu are nevoie de acordul matusii.
daca ar avea nevoie de acordul matusii, inseamna ca e interzis si oricum nu se poate casatori.
ca e ingrijitor sau nu, matusa poate incerca sa se opuna casatoriei
Art. 285. -
(1) Orice persoană poate face opoziție la căsătorie, dacă există un impediment legal sau dacă alte cerințe ale legii nu sunt îndeplinite.

(2) Opoziția la căsătorie se face numai în scris, cu arătarea dovezilor pe care se întemeiază.
Art. 286. -
Ofițerul de stare civilă refuză să celebreze căsătoria dacă, pe baza verificărilor pe care este obligat să le efectueze, a opozițiilor primite sau a informațiilor pe care le deține, în măsura în care acestea din urmă sunt notorii, constată că nu sunt îndeplinite condițiile prevăzute de lege.

dar cum a gasit persoana cu care sa se casatoreasca daca e nedeplasabil ?
daca nu se casatoresc in scopul intemeierii unei familii, casatoria e nula.
Art. 295. -
(1) Căsătoria încheiată în alte scopuri decât acela de a întemeia o familie este lovită de nulitate absolută.

sesizare ca ce ?
A facut reclamatie si cerere de schimbare insotitor ... telefonic .. online nu stiu daca exista .. era bun un raspuns.

Multumesc.
in continuare nu inteleg cu ce va ajuta..
dati mai multe detalii. daca nu ar mai fi ingrijitoare, matusa ar pleca din casa si cei 2 se vor vedea sau care e treaba?

(3) Modalitățile și condițiile de încheiere, modificare și încetare a contractului individual de muncă al asistentului personal se completează cu prevederile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare.
ce i s-a zis la telefon ?
puteti depune cerere si online ca au site