Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumparare vechime pensie pt suspendare CIM cf ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumparare vechime pensie pt suspendare CIM cf OUG28/2009

Buna ziua,
In perioada 01.08.2009-01.01.2011 compania unde am lucrat (si lucrez si in prezent) a platit contributiile la pensie cu suspendarea temporara (cca 2 sapt pe luna) a CIM conform art 52 (1) lit d din CM si OUG 28/2009- asa apar in cartea de munca mentiuni tip "suspendat contract de munca conf art 52 (1) lit d din CM si OUG 28/2009, cate 2 sapt in fieczre luna.
In aceste perioade, baza de calcul a contrib./venit realizat exista dar are valori mult mai mici decat salariul meu din perioada respectiva (de ex in august 2009 valoarea este 600 lei, fata de 5075 lei cat era salariul meu atunci).
Cu toate acestea, nr de zile lucrate este intreg, respectiv cca 22 zile/luna, eu lucrand de fapt permanent in toata aceasta perioada.
Imi foloseste sa cumpar acum ceva,pt a completa sumele mici la baza de calcul ?
Precizez ca am depus dosarul de pensie pt limita de varsta in luna septembrie 2020 dar nu am primit inca decizia de pensionare.
Va multumesc frumos pt un raspuns urgent !
Pe statele de plata cu ce salariu figurati?

.. persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contribuției de asigurări sociale pentru perioade de cel mult 6 ani anteriori lunii încheierii contractului de asigurare, în care persoana nu a realizat stagiu de cotizare sau stagiu asimilat stagiului de cotizare în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia, în țară, în statele membre ale Uniunii Europene sau în alte state cu care România aplică instrumente juridice internaționale în domeniul securității sociale. ...
Pe fluturas salariu am de ex in luna octombrie 2009:
- salariul de 5075 lei, din care:
- timp pontat 88 ore (reprezentand 2538 lei),
- total realizari brut 2538 lei,
- indemnizatie somaj tehnic 75% (11 zile) = 1903 lei,
- venit net 1794 lei
- venit impozabil 2029 lei
- CAS 10,5% = 266 lei

Nu stiu daca am raspuns la intrebarea dvs......
In Adeverinta emisa de CNPP BUCURESTI privind determinarea stagiului de cotizare, pt luna oct 2009 scrie asa:
- baza de calcul a contrib 2838 ( formata din 2538+300);
- venit realizat 2838
- nr zilelucrate 22
Acestea fiind datele, imi este util sa cumpar ceva pt a-mi completa sumele mici din aceasta perioada ?
Va multumesc
Nu cred ca este posibil, intrucat in acea perioada erati asigurata. ...potrivit legii, una dintre conditii este "nu a avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau în alte sisteme neintegrate acestuia"...