Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pe nedrept. Ziua bună, am fost ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pe nedrept. Ziua bună, am fost sancţionat ...

Permis suspendat pe nedrept.
Ziua bună, am fost sancţionat (spun eu) pe nedrept cu suspendarea permisului şi amendă. La menţinui, în PV, am trecut "nu recunosc fapta".
Aş vrea să ştiu care sunt paşii de urmat pentru a contesta acest proces verbal.
Menţionez că sunt şofer Uber şi era un client în partea dreaptă a banchetei, care mi-a spus că nu a văzut nimic.
Având în vedere că pot oferi înregistrarea video ca probă, cum o pot depune la dosar? Pe stick, sau pe CD? Mulţumesc pentru orice informaţie.
Ataşez link youtube:
[ link extern ]
Nu conteaza ce ati scris la rubrica mentiuni, conteaza sa depuneti in 2 exemplare, odata cu plingerea contraventionala - tot in 2 exemplare (si sa mentionati in textul plingerii ca aveti anexata dovada video ca nu ati savirsit fapta incriminata si pe ce suport e pusa) dovada de care vorbiti. Puneti pe 2 CD-uri. Chiar daca s-ar pierde sau deteriora, faptul ca este mentionata depunerea probelor inseamna ca si in instanta ati putea arata acest lucru.
Din înregistrarea video se vede clar că dvs. aveați vizibilitate asupra pietonului care era în dreptul pe trotuar în dreptul marcajului pietonal și se pregătea să se angajeze în traversare. În mometul în care zona marcajului pietonal s-a eliberat pietonul s-a angajat în traversare. Dvs. nu ați oprit pentru a-i acorda prioritate de trecere, obligând pietonul să alerge pentru a se produce un accident ăn care el (pietonul) ar fi fost victimă. Este clar că dvs. ați săvârșit contravenția de neacordare de trecere unui pieton care traversa strada pe loc permis. Agentul de poliție a procedat corect atunci când v-a sancționat.
ing. Ioan Ciobanu
1. Nu reiese de nicăieri fapta pentru care a fost sancționat cel care a deschis acest topic.
2. Cred ca ați văzut alt film, d-le Ciobanu.
Mulţumesc pentru răspunsuri. Şi domnului Ciobanu, care cu tot respectul, se află în eroare. Am fost sancţionat pentru că nu am cedat prioritate unui alt pieton care ar fi încercat să traverseze din dreapta. Astea sunt spusele agentului constatator, nu ale mele. Conform clipului de mai jos.
[ link extern ]
kanai, utilizator
Lăsați, ca pe ala din dreapta l-a zărit dl. Ciobanu. Eu nu prea l-am zărit, dar am circumstanțe atenuante, am - 4 lentile. :)))
Dvs. aveți grijă de cum depuneti plângerea contravențională. Înregistrarea video e foarte importantă și foarte bună.
latka, utilizator