Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Am o vechime de 2 ani si 8 luni in grupa 1 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Am o vechime de 2 ani si 8 luni in grupa 1 si 22 de ...

Buna ziua!
Sunt barbat, am vechime de 2 ani si 8 luni in grupa 1 si 22 de ani vechime in grupa a 2-a (la 31 martie 2020). Din 1 noiembrie 1986 pana in 15 Iunie 1987 am lucrat, apoi am facut facultatea -5ani la zi.
Din calculele mele (fiind nascut in martie 1968), as putea iesi la pensie in octombrie sau noiembrie 2023. Acest calcul e valabil daca pana in septembrie 2021, cand intra in vigoare legea 127/2019, abrogand 263/2010, se acorda 4 luni reducere la an lucrat in grupa a doua, asa cum prevede 263/2010.
In cazul in care se aplica doar 3 luni la an, asa cum prevede 127/2019 (dar asta ar insemna sa retroactiveze), atunci iesirea la pensie s-ar amana cu vreo trei ani...
Va rog sa analizati cazul expus si sa imi comentati pe marginea lui!
, utilizator