avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Am o vechime de 2 ani si 8 luni in grupa 1 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Am o vechime de 2 ani si 8 luni in grupa 1 si 22 de ...

Buna ziua!
Sunt barbat, am vechime de 2 ani si 8 luni in grupa 1 si 22 de ani vechime in grupa a 2-a (la 31 martie 2020). Din 1 noiembrie 1986 pana in 15 Iunie 1987 am lucrat, apoi am facut facultatea -5ani la zi.
Din calculele mele (fiind nascut in martie 1968), as putea iesi la pensie in octombrie sau noiembrie 2023. Acest calcul e valabil daca pana in septembrie 2021, cand intra in vigoare legea 127/2019, abrogand 263/2010, se acorda 4 luni reducere la an lucrat in grupa a doua, asa cum prevede 263/2010.
In cazul in care se aplica doar 3 luni la an, asa cum prevede 127/2019 (dar asta ar insemna sa retroactiveze), atunci iesirea la pensie s-ar amana cu vreo trei ani...
Va rog sa analizati cazul expus si sa imi comentati pe marginea lui!
Ultima modificare: Marți, 6 Octombrie 2020
, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am o vechime de 2 ani si 8 luni in grupa 1 si 22 de ... Buna ziua! Am o vechime de 2 ani si 8 luni in grupa 1 si 22 de ani vechime in grupa a 2-a. Din calculele mele (fiind nascut in martie 1968), as putea iesi la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in conditiile in care la data curenta indeplinesc ... Buna ziua! In conditiile in care la data curenta indeplinesc conditiile stagiului complet de cotizare (fara a fi implinit virsta) pot solicita casei de pensii ... (vezi toată discuția)
Reducerea de 4luni la an la grupa 2 de când până când este ... Tachici Dionisie Tachici Dionisie Reducerea de 4luni la an la grupa 2 de când până când este valabilă (vezi toată discuția)