avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi

Curs practic: Cum aplicăm TVA la tranzacții cu servicii și bunuri în UE/non-UE? | Lector: Delia Cataramă - Tax Partner, Viboal FindEx. Vezi agenda și participă → 

Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda constructie/consolidare fara autorizatie Aceste ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda constructie/consolidare fara autorizatie Aceste amenzi ...

Amenda constructie/consolidare fara autorizatie
Aceste amenzi pot fi platite jumate din minimul amenzii ca am primit una si nu gasesc nicaeri unde sa fie scris acest drept ci doar ca trebuie platita suma integral iar agentul mia confirmat ca se platesc integral
Cel mai recent răspuns: archibaldo , utilizator 14:10, 4 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se plătesc la jumate doar acolo unde legea prevede expres. Cred că amenda v-a fost aplicată conf. legii 50/1991, corect? Această lege nu prevede posibilitatea achitării la jumătate.
da conf legii50/1991 a fost alicata amenda, cu modificarile si complectarile ulteriore avind in vedere art 2din OG nr2 din 2001
acest articol poate fi valabil in cazul meu: procesul-verbal este lovit şi de nulitate relativă, prin încălcarea dispoziţiilor art. 16 alin. 1 din OG nr. 2/2001, întrucât în procesul-verbal de contravenţie nu se menţionează posibilitatea achitării, în termen de 15 zile de la data înmânării a jumătate din minimul amenzii
Potrivit art. 22 alin. (2) din Legea nr. 203/2018: „ De la data intrării în vigoare a prezentei legi, contravenientul poate achita jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege şi în acele situaţii în care actul normativ de stabilire a contravenţiilor nu prevedea expres această posibilitate.” – corelativ prin art. 20 pct. 4 din Legea nr. 203/2018 este modificat și art. 16 din O.G. nr. 2/2001, prevăzându-se obligativitatea menționării în procesul-verbal a posibilității achitării în termen de 15 zile a jumătății din minimul amenzii prevăzute de actul normativ pentru contravenția săvârșită.

Practic, începând cu 24 august 2018 (data intrării în vigoare a Legii nr. 203/2018), o persoană amendată pentru orice contravenție (indiferent că este o contravenție de mediu, silvică, la regimul construcțiilor etc.) va beneficia de un interval de 15 zile în care va trebui să decidă dacă plătește amenda – în acest caz achitând jumătate din minimul prevăzut de lege – sau dacă formulează plângere contravențională, situație în care, dacă plângerea se va respinge, va plăti amenda prevăzută în
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se pare că aveți dreptate. Nu știam de această lege. :-)
Dacă aș fi în locul dumneavoastră, aș achita doar jumătate din amendă și aș face și o plângere contravențională.
Dar doar pe motiv că nu scrie expres că puteți achita jumătate din minim nu constituie motiv de nulitate absolută, ca idee.
intezice expres la art.74 alin(4) lit.b) din OMDRL 839/2009 astfel
b) nu se admite achitarea în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii stabilite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! amenda primită conform legii 50/1991 poate fi plătită ... Suzy88 Suzy88 Buna ziua! Amenda primită conform legii 50/1991 poate fi plătită în 15 zile? Adică se aplica legea 203/2018? Conform art. 28 alin. (1) din O.G. nr. ... (vezi toată discuția)
Posibilitate achitare jumatate din minimul amenzii lege 61/1991 și lege 92/2007 steliana_ro steliana_ro Buna ziua, incepand cu 24.08.2018 intra in vigoare Legea 203/2018 privind masuri de eficientizare a achitarii amenzilor contravenționale. ART. 46 din ... (vezi toată discuția)
Posibilitate achitare jumatate din minim amenzi legea 61/1991 si legea 92/2007 steliana_ro steliana_ro Buna ziua, incepand cu 24.08.2018 intra in vigoare Legea 203/2018 privind masuri de eficientizare a achitarii amenzilor contravenționale. ART. 46 din ... (vezi toată discuția)