Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz de bunurile societatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz de bunurile societatii

Legea nr.31 / 1990: Art. 272. - (1) Se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societatii, care:
1. dobandeste, in contul societatii, ACTIUNI ale altor societati la un pret pe care il stie vadit superior valorii lor efective sau vinde, pe seama societatii, actiuni pe care aceasta le detine, la preturi despre care are cunostinta ca sunt vadit inferioare valorii lor efective, in scopul obtinerii, pentru el sau pentru alte persoane, a unui folos in paguba societatii;
2. foloseste, cu rea-credinta, bunuri sau creditul de care se bucura societatea, intr-un scop contrar intereselor acesteia sau in folosul lui propriu ori pentru a favoriza o alta societate in care are interese direct sau indirect;

INTREBARE

DOBANDIREA, in contul societatii, de BUNURI ( mobile sau imobile ) ale altor societati la un pret pe care il stie vadit superior valorii lor efective sau VINDE, pe seama societatii, de BUNURI ( mobile sau imobile ) pe care aceasta le detine, la preturi despre care are cunostinta ca sunt vadit inferioare valorii lor efective, in scopul obtinerii, pentru el sau pentru alte persoane, a unui folos in paguba societatii;

CONSTITUIE INFRACTIUNE ?

Va multumesc
rrocambole, utilizator