Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bugetara, pot beneficia de 75% din salariu pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bugetara, pot beneficia de 75% din salariu pentru copilul cu handicap grav?

Bună ziua! Sunt asistenta medicala la stat, iar băiatul meu are grad de handicap grav pentru o afecțiune hematologică(Anemia Aplastică). Doresc să întreb dacă eu pot să beneficiez de acei 75% din salar pentru faptul că în luna ianuarie, copilul a făcut cursurile online, iar soțul a lucrat și nu a stat acasă cu copilul? Menționez că mi s-a spus că s-ar putea să nu mă încadrez din cauză că, copilul nu este cu dizabilități! Vă mulțumesc mult!
ana-cer, moderator