Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA O firma românească va importa bunuri din Marea ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

O firma românească va importa bunuri din Marea Britanie

Bună ziua!
O firma românească va importa bunuri din Marea Britanie. Bunurile vor fi trimise către un centru Amazon din Europa,iar compania britanica va acoperi costurile pentru livrare și taxa suplimentara de etichetare.Bunurile vor rămâne la Amazon.
Compania română va plăti taxe în timp ce va importa mărfurile în România, dar atunci când va emite o factură către compania britanică - va fi zero tva..
În acest caz, compania română poate recupera tva-ul de la autorități, deoarece compania română va importa și exporta marfa înapoi?
De asemenea, compania română va trimite marfa către UE în numele companiei britanice.Se poate ca factura sa fie emisa în numele companiei din UK în limba engleza ?

*Mesaj preluat de la cineva din Marea Britanie*

Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

george-neagu, moderator