avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ref. la legea 87/2020
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ref. la legea 87/2020

Ref. la legea 87/2020
Am achizitionat in 1995 de le fosta cooperativa mestesugareasca un imobil cladire. Nu si terenul. de sub cladire. In acest moment terenul figureaza in CF ca fiind in proprietatea Statului Roman.
Ma incadrez la art 24 din legea 18, modificat prin legea 87/2020?
Ref. la lit. b)sa fac dovada că imobilul este înregistrat în registrul agricol și a plății impozitelor și taxelor aferente în conformitate cu prevederile legale; - acesta se refera la imobilul constructie pe care il am in proprietate sau la terenul de sub cladire???
Ref. la lit c) pentru terenul aferent construcției nu a fost constituit sau reconstituit dreptul de proprietate. - in CF apare Statul Roman prin constituire???
Va multumesc

Alte discuții în legătură

Buna ziua, suntem cooperativa mestesugareasca si dorim sa stim ... annaj annaj Buna ziua, Suntem cooperativa mestesugareasca si dorim sa stim daca in conformitate cu L. 87/2020, ,pentru cladirea pe care o detinem in proprietate, poatem ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, conform legii nr. 87/2020 pentru modificarea legii ... CONSTANTIN PETRUTA CONSTANTIN PETRUTA Buna ziua, Conform Legii nr. 87/2020 pentru modificarea Legii fondului funciar nr. 18/1991 conform careia, potrivit noii reglementări, art. 24 alin. (3) se ... (vezi toată discuția)
Valabilitate lege sau abrogare Neagu_Mirela Neagu_Mirela Buna ziua, As dori sa stiu daca Legea 231/2018 mai este in vigoare sau a fost abrogata, respectiv: Legea fondului funciar nr. 18/1991, republicată în ... (vezi toată discuția)