Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rate credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rate credit

Bună ziua ! Am un credit în desfășurare cu o vechime de aproximativ 7 luni și nu îmi mai permit să achit ratele respective (aproximativ
1000 ron) acum o lună în urmă am depus solicitare către bancă pentru restructurarea acestuia (prelungire pe încă 2 ani și micșorarea ratelor >> undeva la 500 ron <<), pe motiv că mi s-a mai diminuat salariul pe fondul pandemiei de covid 19. De atunci nu am primit niciun răspuns în clar din partea băncii (doar că solicitarea mea a fost trimisă mai departe către departamentul de specialitate și că sunt foarte multe solicitări de genul și durează ceva timp până primesc un răspuns. Menționez că ultima rată (cea din februarie) e plătită parțial, iar ieri am fost sunat de către cei de KRUK pentru a se interesa de situația mea. Menționez că NU sunt proprietar asupra nici unui bun, stau în chirie și salariul meu este undeva la 2000 ron. În situația mea se poate evita procedura de executare silită, mi se poate bloca contul de salariu, ce alternative aș avea deoarece nu aș dori să ajung prin tribunal? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
SOULS, utilizator
ce pot face e sa va puna poprire pe salariu, vi se va retine 1/3.
Mai mergeti la banca si vedeti care e situatia.
Ce ati vb cu cei de la kruk ?
gi-jane2, moderator
Cu cei de la KRUK am vorbit exact ce am vorbit și aici, iar la bancă nu am cum să ajung deoarece (din ce știu eu) cei de la Alior nu au sediul în țară ci undeva prin Varșovia.

gi-jane2 a scris:

ce pot face e sa va puna poprire pe salariu, vi se va retine 1/3.
Mai mergeti la banca si vedeti care e situatia.
Ce ati vb cu cei de la kruk ?

pai de ce v-au sunat ?
la banca mai insistati in scris.
Cei de la KRUK m-au sunat să îmi zică că au în gestiunea lor creditul meu și că am o întârziere de plată de 8 zile a ultimei rate de aproximativ 600 ron deoarece după cum am menționat anterior ultima rată cea din februarie e plătită parțial deoarece nu îmi mai permit achitarea acesteia integral. Cei de la KRUK au zis că o să ia legătura cu cei de la Alior și că mă vor contacta ei. La bancă am insistat și în scris și telefonic (aproximativ 3 e-mailu-uri + 3 apeluri), de fiecare dată am primit același răspuns: " Solicitarea dumneavoastră + documentele doveditoare au fost trimise către departamentul de specialitate și se întârzie răspunsul deoarece sunt foarte multe solicitări ca și a dumneavoastră"

gi-jane2 a scris:

pai de ce v-au sunat ?
la banca mai insistati in scris.

SOULS, utilizator
Legal în cât timp poate apela banca la o firmă de recuperare creanțe (KRUK) ?
gi-jane2 a scris:

pai de ce v-au sunat ?
la banca mai insistati in scris.