avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua! As dori sa primesc un raspuns avizat la ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua! As dori sa primesc un raspuns avizat la urmaroarea ...

Buna ziua!
As dori sa primesc un raspuns avizat la urmaroarea problema:
Circulam cu linia 105 RATB, mentionez ca doar ce ma urcasem, fara sa apuc sa trimit SMS. Imediat, au venit controlorii. Nefiind din Bucuresti, i-am intrebat daca studentii au gratuitate sau nu, si daca este nevoie de un card care sa ateste acest lucru sau e valabila legitimatia de student. Am primit raspuns ca exista reducere de 50% pentru studenti, si ca trebuia sa dau SMS dinainte sa urc in autobuz, nestiind acest lucru in momentul in care am urcat. Mentionez ca aveam un card de calatorii la mine, dar nu stiam daca avea sau nu calatorii pe el, pentru ca nu circul cu autobuzul si nu-l folosesc. De asemenea, am refuzat sa platesc supra-taxa si semnarea procesului verbal intocmit. Nu au cerut datele vreunui martor, din cate am vazut. In plus, controlorii nu s-au legitimat, chiar daca purtau vesta de controlor, fiind o doamna in varsta si un domn care mi-a intocmit procesul. Am trimis SMS imediat dupa ce a fost incheiat procesul verbal, pe care i l-am aratat controloarei.
Exista sanse pentru contestarea si anularea procesului? Sau macar pentru transformarea lui in avertisment?
Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Este posibil ca un controlor ratb sa imi intocmeasca un proces verbal fara cunostinta mea? ihatecontrolori ihatecontrolori Am fost victima unui abuz al controlorilor RATB. Imediat ce urc in tramvaiul RATB, ma indrept catre un aparat de taxat. Imi scot abonamentul RATB vrand sa ... (vezi toată discuția)
Este posibil ca un controlor ratb sa imi intocmeasca un proces verbal fara cunostinta mea? ihatecontrolori ihatecontrolori Am fost victima unui abuz al controlorilor RATB. Imediat ce urc in tramvaiul RATB, ma indrept catre un aparat de taxat. Imi scot abonamentul RATB vrand sa ... (vezi toată discuția)
Amenda ratb. pv mincinos ginaanton ginaanton Pe 3 noiembrie am primit o amenda intr-un autobuz ratb. Am urcat in autobuz cu un amic si imediat ne-a abordat un grup de controlori. Ne-a intrebat daca avem ... (vezi toată discuția)