Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... M-am casatorit de aproape 10 ani , iar acum am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

M-am casatorit de aproape 10 ani , iar acum am divortat. Sotia ...

M-am casatorit de aproape 10 ani , iar acum am divortat.
Sotia a avut un apartament pe care la vandut cu 45.000 euro bani proprii ( obtinut prin mostenire ) si am cumparat impreuna o casa cu 65.000 la rosu de 3 ani
25.000 au fost din banii proprii ai sotiei ( acestia au fost trecuti in contractul de cumparare al casei ) , iar restul de 40.000 i-am primit de la banca.
Cu ceilalti 20.000 euro din apartament sotiei am renovat casa .
Casa a fost cumparata in aceasi luna in care a vandut sotia(fosta) apartamentul propriu..
Copilul fostei a investit aproximativ 20.000 euro in manstarda impreuna cu iubita lui cu care este de 5 ani ( banii 20.000 euro cu care au renovat sus au fost trimiti din strainatate de catre tata-l prietenei lui )
Acum ne-am despartit deoarece ea ma inselat si nu a fost de acord sa facem jumi juma ci ma dat in tribunal .
Intrebarea mea este daca aceasta impreuna cu copilul isi pot recupera banii proprii , sau voi primii jumatate din casa? Am sanse sa castig in instanta sau mai bine ma inteleg cu sotia si ii dau partea ei cat si la copil?
Buna ziua
Ce doriti, de fapt?
Nu ati contribuit cu niciun ban si doriti jumi-juma?
Partea dvs e cota la ratele achitate.
Atat.
Eu am avut salar mai mare , aproximativ 2700 , ea a avut minimu pe economie . Nu se tine cont și de asta?

gi-jane2, moderator
Nu aveti nicio sansa sa obtineti in instanta o cota-parte de 50% din casa , veti obtine doar atat cat ati contribuit.
Intelegeti-va amiabil cu sotia, va pierdeti degeaba timpul si banii in instanta.
Pai ea ma dat în judecata ea a cheltuit bani . Hai sa zicem ca castiga, va trebii sa plătesc eu tot ce a plătit ea ?
Si băiatul ei cum poate sa își recupereze banii dacă eu nu as recunoaște ?

gi-jane2, moderator
Nici vorba , nu va trebui sa-i dati dvs. nici un ban , ea va lua casa si va va plati dvs. cota-parte ( probabil 50% ) din ratele achitate in cei 3 ani , pentru ca asta e contributia dvs. Socotiti dvs. cat ar fi suma .
CHKa, utilizator