avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... M-am casatorit de aproape 10 ani , iar acum am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

M-am casatorit de aproape 10 ani , iar acum am divortat. Sotia ...

M-am casatorit de aproape 10 ani , iar acum am divortat.
Sotia a avut un apartament pe care la vandut cu 45.000 euro bani proprii ( obtinut prin mostenire ) si am cumparat impreuna o casa cu 65.000 la rosu de 3 ani
25.000 au fost din banii proprii ai sotiei ( acestia au fost trecuti in contractul de cumparare al casei ) , iar restul de 40.000 i-am primit de la banca.
Cu ceilalti 20.000 euro din apartament sotiei am renovat casa .
Casa a fost cumparata in aceasi luna in care a vandut sotia(fosta) apartamentul propriu..
Copilul fostei a investit aproximativ 20.000 euro in manstarda impreuna cu iubita lui cu care este de 5 ani ( banii 20.000 euro cu care au renovat sus au fost trimiti din strainatate de catre tata-l prietenei lui )
Acum ne-am despartit deoarece ea ma inselat si nu a fost de acord sa facem jumi juma ci ma dat in tribunal .
Intrebarea mea este daca aceasta impreuna cu copilul isi pot recupera banii proprii , sau voi primii jumatate din casa? Am sanse sa castig in instanta sau mai bine ma inteleg cu sotia si ii dau partea ei cat si la copil?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:14, 1 Aprilie 2021
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua
Ce doriti, de fapt?
Nu ati contribuit cu niciun ban si doriti jumi-juma?
Partea dvs e cota la ratele achitate.
Atat.
Eu am avut salar mai mare , aproximativ 2700 , ea a avut minimu pe economie . Nu se tine cont și de asta?

Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Martie 2021
gi-jane2, moderator
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti nicio sansa sa obtineti in instanta o cota-parte de 50% din casa , veti obtine doar atat cat ati contribuit.
Intelegeti-va amiabil cu sotia, va pierdeti degeaba timpul si banii in instanta.
1 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai ea ma dat în judecata ea a cheltuit bani . Hai sa zicem ca castiga, va trebii sa plătesc eu tot ce a plătit ea ?
Si băiatul ei cum poate sa își recupereze banii dacă eu nu as recunoaște ?

Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Martie 2021
gi-jane2, moderator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici vorba , nu va trebui sa-i dati dvs. nici un ban , ea va lua casa si va va plati dvs. cota-parte ( probabil 50% ) din ratele achitate in cei 3 ani , pentru ca asta e contributia dvs. Socotiti dvs. cat ar fi suma .
Ultima modificare: Miercuri, 24 Martie 2021
CHKa, utilizator

Alte discuții în legătură

Lamuriri in procesul de partaj mariabibire mariabibire Buna ziua d.le Avocat. Eu am introdus actiunea de partaj pe data de 12 iulie 2013 si am prima infatisare in procesul de partaj pe data de 10 aprilie 2014.Am ... (vezi toată discuția)
Divort!!! o parerea !!! pissy38 pissy38 Sunt casatorita de 11 ani. Sotul meu este plecat din tara de un an de zile. Acolo traieste cu o alta femeie, nu trimite bani acasa , si spune ca nu se mai ... (vezi toată discuția)
Partaj dupa divort rickylaura rickylaura Dupa divort fosta sotie a ramas in apartamentul cumparat in timpul casatoriei impreuna cu cei doi copii ai nostri. Apartamentul a fost cumparat la 3 luni dupa ... (vezi toată discuția)