Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Este adevarat ca nu se poate dezmembra un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Este adevarat ca nu se poate dezmembra un teren in ...

Buna ziua
Este adevarat ca nu se poate dezmembra un teren in 7 loturi?Ca trebuie cate doua conform actualizarii Legii 50?
Va rog un raspuns

Multumesc
Nu, terenul se poate dezmembra in oricate loturi. Totusi, pentru dezmembrarea in mai mult de doua loturi trebuie obtinut un certificat de urbanism.
Da Multumesc . Problema aceasta am intampinat o la primarie , mi au spus ca nu se paote dezmembra terenul in 7 loturi cand am solicitat certificat urbanism pt dezmembrare. Nu vedeam unde este problema, din moment ce eu achit toate cheltuielile.M au intampinat cu NU...
Ok, atunci cereti niste detalii. Ce inseamna "conform actualizarii Legii 50"?
Daca e vorba de legea 50/1991, in forma actualizata, in art 6 aceasta prevede ca"
(6) Certificatul de urbanism se emite și în următoarele situații:
a) în vederea concesionării de terenuri, potrivit legii;
b) în vederea adjudecării prin licitație a proiectării lucrărilor publice în faza de "Studiu de fezabilitate", potrivit legii;
c) pentru cereri în justiție și operațiuni notariale privind circulația imobiliară, atunci când operațiunile respective au ca obiect:
– comasarea, respectiv dezmembrarea terenurilor din/în cel puțin 3 parcele;
– împărțeli ori comasări de parcele solicitate în scopul realizării de lucrări de construcții și de infrastructură;
– constituirea unei servituți de trecere cu privire la un imobil."

Nu exista in lege sau in normele de aplicare vreun articol care sa limiteze numarul de parcele in care se poate dezmembra un teren.

Singura interdictie incidenta la care ma pot gandi ar fi daca regulamentul de urbanism prevede o dimensiune minima a loturilor rezultate in urma dezmembrarii, dimensiune ce nu o respectati dezemembrand in atat de multe parcele. Dar asta nu rezulta din Legea 50/1991.
Multumesc
Terenul are 4400 si dezmembram in 7 loturi cuprinse intre 500-700