avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua. Am un cont la o banca pe care primesc ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua. Am un cont la o banca pe care primesc alocația copilului. ...

Bună ziua. Am un cont la o banca pe care primesc alocația copilului. Și mi sa făcut o proprire de către un executor și am contul blocat. Am pe minus 1000 lei. Am sunat la banca și miau zis sa iau legătura cu executorul dar nu răspunde. Când mi se va vira alocația îmi va lua banii din cont? Sau vor rămâne blocați acolo? Ce trebuie sa fac ca să nu îmi ia alocația din cont
Cel mai recent răspuns: Yoyo1990 , utilizator 22:39, 20 Mai 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, alocatia nu poate fi supusa executarii silite. Insistati la executor pana va raspunde sau trimiteti-i o cerere in scris privind deblocarea sumelor reprezentant alocatia.
Țin sa menționez ca alocația este singurul venit care întra în cont. Alți bani nu îmi intra în cont. Sa insist la executor. Sau sa vorbesc și la banca.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, alocatia nu poate fi supusa executarii silite. Insistati la executor pana va raspunde sau trimiteti-i o cerere in scris privind deblocarea sumelor reprezentant alocatia.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Discutati cu ambii, e nelegala poprirea alocatiei.
Va mulțumesc frumos pentru îndrumare.

Madalina Pascu a scris:

Discutati cu ambii, e nelegala poprirea alocatiei.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La executor mergeți la el la birou cu o cerere scrisă, că telefonic nu o să rezolvați nimic. Banca vă poate ajuta parțial, dar cel care decide este executorul.

Alte discuții în legătură

Poprire pe contul bancar roxana11277 roxana11277 Buna ziua, este normal ca banca sa-mi puna ia din salariu si din sa-mi blocheze si contul de salariu, deci ... sa-mi ia tot salariul? (vezi toată discuția)
Blocare cont, card, internet banking cristi.a cristi.a Buna ziua, Mi-a fost instituita poprire pe salariu de 50%. Angajatorul si-a luat angajamentul de a vira lunar 50% catre executor, restul de 50% fiindu-mi ... (vezi toată discuția)
Executarea silita si poprirea bancila bancila in urma neplatii la timp a ratelor la un credit s-a facut executare silita la sursa(societate,institutie).Acolo s-a calculat conf.codului de procedura civila ... (vezi toată discuția)