avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.Sunt in divort de comun acord cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.Sunt in divort de comun acord cu sotul.Locuim intr=un ...

Buna ziua.Sunt in divort de comun acord cu sotul.Locuim intr=un apartament pe care eu l=am primit de la parintii mei care nu mai sunt in viata ,dar cu contract de vanzare= cumparare.Dorim sa vindem acest apartament dar sotul doreste jumatate din suma obtinuta din vanzarea apartamentului,avand si copil cu varsta de peste 20 ani carui nu vrea sa ii cedeze nimic.Ce sanse am ca totul sa fie impartit la trei(copil,sot,sotie) in mod egal sau sa castig acest apartament fara a mai despagubi sotul.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: vladutileana@yahoo.com , utilizator 20:06, 3 Iulie 2021
Buna ziua,
Contractul de v-c a fost semnat cat ati fost casatorita?
Cine este titularul lui?
Contractul a fost facut la 2 ani dupa casatorie pe numele amandorura de catre parintii mei.
Eu fiind prima trecuta pe contract,iar apoi sotul.
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Contractul de v-c a fost semnat cat ati fost casatorita?
Cine este titularul lui?

Ultima modificare: Luni, 31 Mai 2021
vladutileana@yahoo.com, utilizator
Asta înseamnă că din punct de vedere legal sunteți coproprietari, fiecare cu jumatate din apartament.
Consultați un avocat si vedeți ce se poate face, dar...
Poate ajungeți la o înțelegere...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
copilul nu are treaba cu ap vostru, nu are niciun drept. Dupa cum se prezinta acum, e bun comun prezumat cumparat in cote egale,
Va trebui sa dovediti ca in realitate parintii dvs au avut intentia sa va doneze de fapt, dvs. Imposibil
La partaj solicitați o cotă majoră la obținerea apartamentului.

Alte discuții în legătură

Apartament bun comun - partaj ddianna ddianna Buna ziua, In cazul divortului apartamentul bun comun se imparte egal chiar daca minorul ramane la unul dintre parinti?Are vreo cota parte si ... (vezi toată discuția)
Bunuri comune titima titima Sunt casatorita de 23 de ani. De vreo 2 ani relatia noastra s-a deteriorat tot mai mult. Avem 2 copii, unul de 9 ani si jumatate si unul de 18 ani care tocmai ... (vezi toată discuția)
Actiune partaj vsjohn53 vsjohn53 In 2003 am cumparat impreuna cu sotia, un apartament prin vinzarea altuia care era pe numele parintilor la care am adaugat niste bani obtinuti prin imprumut ... (vezi toată discuția)