Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.Sunt in divort de comun acord cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.Sunt in divort de comun acord cu sotul.Locuim intr=un ...

Buna ziua.Sunt in divort de comun acord cu sotul.Locuim intr=un apartament pe care eu l=am primit de la parintii mei care nu mai sunt in viata ,dar cu contract de vanzare= cumparare.Dorim sa vindem acest apartament dar sotul doreste jumatate din suma obtinuta din vanzarea apartamentului,avand si copil cu varsta de peste 20 ani carui nu vrea sa ii cedeze nimic.Ce sanse am ca totul sa fie impartit la trei(copil,sot,sotie) in mod egal sau sa castig acest apartament fara a mai despagubi sotul.Va multumesc!
Buna ziua,
Contractul de v-c a fost semnat cat ati fost casatorita?
Cine este titularul lui?
Contractul a fost facut la 2 ani dupa casatorie pe numele amandorura de catre parintii mei.
Eu fiind prima trecuta pe contract,iar apoi sotul.
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Contractul de v-c a fost semnat cat ati fost casatorita?
Cine este titularul lui?

vladutileana@yahoo.com, utilizator
Asta înseamnă că din punct de vedere legal sunteți coproprietari, fiecare cu jumatate din apartament.
Consultați un avocat si vedeți ce se poate face, dar...
Poate ajungeți la o înțelegere...
copilul nu are treaba cu ap vostru, nu are niciun drept. Dupa cum se prezinta acum, e bun comun prezumat cumparat in cote egale,
Va trebui sa dovediti ca in realitate parintii dvs au avut intentia sa va doneze de fapt, dvs. Imposibil
La partaj solicitați o cotă majoră la obținerea apartamentului.